Az Acer Iconia brand immáron több mint egy évtizedes múltra tekint vissza, hiszen a gyártó 2010. november 23-án egy New York-i sajtótájékoztató keretein belül mutatta be első táblagépét, amelyeket hosszú éveken át gyártott, egészen a 2010-es évek végéig, amikor is az utolsó eszközként érkezett meg az Iconia One 10 2018-ban. Több éves kihagyás következett, de most, amikor a gyártó már elektromos rollert és légtisztítót is gyárt, elérkezettnek látták az időt, hogy visszatérjenek az óriásmobilok piacára.
Az Iconia Tab-ek többféle jelöléssel voltak ellátva, ezzel lehet azonnal belőni, melyik családhoz is tartozik az adott eszköz, az A jelölés az Androidos, a W jelölés a windowsos tableteket jelölte. Eddig. Most érkezett nekünk egy P, egész pontosan az Acer Iconia Tab P10. Bár a tablet Androidos, mégsem A jelölést kapott, ami előrevetíti, hogy az új irányban talán már nem is lesznek másféle tabletek, csak amik a Google rendszerével érkeznek.
No de lássuk is, mi van a csomagban: A szürke doboz kinyitás után tartalmazza magát a tabletet - nyilván - , egy használati utasítást, a töltőkábelt, ééééés a töltőfejet is! Igen, az Acer még pakol a csomagba töltőfejet, ami legtöbbünknek kifejezetten jó hír. A puritán dobozban az eszköz maga természetesen kapott egy nylon borítást, amelyből kivéve egy ultrakönnyű és formás szürke színű eszköz kerül ki. Súlyát tekintve 440 grammról van szó, míg a vastagság 7.8 milliméter. Az egész eszköz alumíniumba van csomagolva, az antennáknak találunk fent hátul egy műanyag borítást.
A káva szélességének lefaragásával nem sokat törődtek a mérnökök, így a kijelző / keret arány csak 78.6% - a kijelzőt körbeölelő sávban elöl csak a kamerát találjuk. A tablet hátulján helyet kapott a kamera és az Acer logo, a tetején hangerőszabályzó, bekapcsológomb és microSD bővítő hely töri meg a vonalvezetést. A bal oldalon hangszórórács, a jobb oldalon ugyanaz valamint egy USB Type-C töltő csati figyel, a jobb felső sarokban pedig egy 3,5-ös jack dugalj található a retró fesitisztáknak.
A 10,4 colos képernyő felbontása 2000X1200 px tehát egy 2K iTP (In-Cell Touch Panel) LCD kijelzőről beszélünk, amely relatíve jó fényerővel is bír, egészen addig amíg nem a tűző napon használjuk. Szobában egészen kiváló, nagy fényerő néz velünk szembe, de a kissé árnyékosabb kültéren, nem nyári vagy téli direkt napsütésben sincs különösebb probléma, hozza amit kell. Teszt közben azonban mi nagyon erős napsütésben is próbálgattuk, és szó mi szó, teljesen szemből még így is látszott azért a tartalom, de túl nagy csodát nem szabad várni a 350 cd/m2 értéktől. A betekintési szöggel ugyanez a helyzet, megfelelő körülmények között kiváló, de minél extrémebb a külső behatás, annál jobban romlik ez is.
Hang tekintetében szintén ez a helyzet, kiemelkedő minőséget ne várjunk, de a kötelezőt simán hozza. A sztereó hangzást biztosítja a két oldali hangszórópár: mélyet ne keressünk, ilyesmit nyomokban sem tartalmaz, azonban tisztán és érthetően szól, nem recseg, nem torzít még magasabb hangerőn sem. Elöl 5, hátul 8 megapixeles kamerát találunk, ezek az egységek pont arra jók, amire ki vannak találva: elöl egy kis zoom meeting, hátul meg az éppen arra szaladgáló kutyus megörökítése.
Memóriából 64GB került az eszközbe, de ebből nagyjából 17 gigát el is visz a rendszer (14GB) és az előre telepített alkalmazások (3GB) ami azonnal redukálja nekünk a szabad helyet 46-47 GB-ra. Aggodalomra azonban semmi ok, a microSD bővítésnek hála ezt további 512GB hellyel növelhetjük bármikor. Az Android 12-t futtató tablet felhasználói felülete nincs túlbonyolítva, sőt, kissé szerény alapkiépítésben, de nyilván ez változtatható meg legkönnyebben pillanatok alatt. A fluiditással nincs probléma, de nem is kell pixelszáguldozásra számítani.
A CPU szerepét a MediaTek MT8183 (Kompanio 500 vagy Helio P60T néven is megtalálható) tölti be, ami azért előrevetíti, hogy nem egy dühöngő bikáról van szó. A 2019 végén piacra dobott proci nyolc magos, 2GHz-en ketyeg és Arm Mali-G72 MP3 GPU-t használ. Ezzel sok csodát nem lehet várni a játékoktól, de azért egy Angry Birds elpötyög rajta, ahogy a nagy általánosságban kedvelt mobiljátékok jelentős része is. Próbaképpen Call of Duty Mobile-t is próbálgattunk rajta, és bár alapvetően határozottan jól futott, időnként azért minimum grafikán is előfordultak akadások, szóval ez nem egy játék tablet - igaz az ára sem ide prognosztizálja.
Ahogy kifejezetten munkaeszköznek sem ajánlható, a 4GB memória nagyon hamar megtelik, ha office alkalmazásokat akarunk vele használni, ahogy a sebesség is gyorsan elfogy, ahogy gyülnek a sorok az excel táblában. Azonban manapság egyre gyakoribb az online office csomagok használata, amire pedig a böngésző révén kiválóan alkalmas az eszköz. Ugyanígy nagyszerűen használható YouTube-ra, streaming szolgáltatásokra, konferenciavideókra és általános böngészésre is.
Kézben tartva az új Iconiát, nem érzünk problémát: azt már említettük, hogy a tablet roppant könnyű, az élek nem vágnek, nincsenek útban kitüremkedő gombok, csatik és semmi más - egészen kényelmes élmény használni, és egy multimédia tartalomfogyasztó eszköznél talán nincs is ennél fontosabb.
Milyen kategóriába és kinek lehet tehát leginkább belőni az Acer Iconia Tab P10-et? Nos, a családi tabletek sorában egészen jól meg fogja állni a helyét. Ennek megfelelően kiválóan használható a konyhában főzéskor, a kanapén egy film megnézésére, vagy egy kis játékra este lefekvés előtt. A család minden tagja megtalálja a saját kikapcsolódási lehetőségét benne - természetesen az androidnak hála mindenkinek saját profilja is lehet. A 6000 mAh teljesítményű aksi egész napos üzemidőt kínál, készenlétben pedig gyakorlatilag alig merül.
Az Acer Iconia Tab P10 ára 90 ezer forint környékén mocorog, de most megvehető 80 ezer forint alatt is az Acer saját üzletében, így aki most töri a fejét egy középkategóriás tablet vásárlásán, ne várjon sokat, ez most egy elég jó ajánlat ár / érték arányban!