Tavaly nyáron a kutatók kávézaccal próbálkoztak, hogy egy erősebb betont hozzanak létre, aminek a tesztelése már zajlik, miközben a Princeton Egyetem mérnökei elkezdtek dolgozni egy másik technológián. A kutatók hatszögletű betonlapok közé vékony polimerréteget illesztettek be, így egy 17-szer repedésállóbb betont kaptak, és 19-szer jobban deformálódik.
A nyomás alatti nyújthatóság fontos, mivel így kevésbé lesz törékeny a beton. A kutatók az új, repedésálló betont egy, a természetben megtalálható anyagból tervezték, ez pedig nem más, mint a kagyló héjak belső felét borító, úgynevezett gyöngyház bevonat. Ezt a réteget néhány mikrométer vastag aragonitkristályok alkotják, amiket egy rugalmas biopolimerekből álló kötőanyag tart össze. Ez lehetővé teszi, hogy a héjak sokkal erősebbek legyenek, mint ha csak egy szilárd tárgy lennének.
A kutatók elárulták, hogy nem leutánozni akarják a gyöngyházat, hanem meg akarják tanulni azt a folyamatot, ahogy ezek létrejönnek, hogy szélesebb körben is lehessen használni. A mérnökök szerint nem csak beton esetén lehetne a technológiát használni, hanem más anyagok esetében is, például a porcelán.