A 2016-ban alakul elektropop zenekar két tagja, Molnár Tamás és Czoller Bence exkluzív interjú keretében mesélt nekünk a klipkészítés menetéről és arról, mennyire volt nehezebb, vagy épp könnyebb kamerák helyett zsebbe való eszközökkel dolgozni. A Huawei-Leica együttműködésnek hála, a Mate 20 Pro kamerái valóban elképesztő képeket lőnek, de azért egy klip teljesen más történet, így kíváncsiak voltunk rá, mennyire volt kihívás a feladat.
A felvételeket Kínában, a Zhangye National Geoparkban és Pekingben készítették a srácok, a drónosnak tűnő felvételek pedig helikopterről és hőlégballonról készültek, szintén Mate 20 Próval. A részletekről kérdeztük a Jetlaget.
Honnan jött a klip témájának és az együttműködésnek az ötlete?
Régebb óta volt már az az ötletünk, hogy Kínában, a Zhangye színes hegyei között szeretnénk forgatni egy videoklipet, majd nem olyan régen a Huawei keresett meg minket, hogy mi lenne, ha mobiltelefonnal forgatnánk a legújabb anyagunkat. Az ötlet bár elsőre elég szürreálisnak hatott, megfogott minket és ahogy elkezdtünk dolgozni az ötleten, egyre megvalósíthatóbbnak tűnt a lehetőség. Így eldöntöttük, hogy ezt a két lehetőséget kötjük össze, a különleges, színes, mindenki számára látványos és szokatlan világot a Mate 20 Próval mutatjuk meg.
Hogyan történt a megvalósítás?
Még itthon egy hosszabb tesztelés előzte meg az utazást, próbálgattuk, mit tud az akkor még szinte csak prototípusként létező telefon. A helyszínen 4K-ban rögzítettük a vágóképeket, hogy utólag még tudjunk zoomolni a felvételeken. 120FPS-ben rögzítettünk nagyrészt és a dollyzoomot is sokszor használtuk. De kihasználtuk a készülék 960FPS-es szuperlassítását is, ezekből igen látványos részek kerültek a videoklipbe.
Az volt a célunk, hogy a laikus, de akár a profi szem se lássa, hogy ez az egész mobiltelefonnal készült. Sokat segített az is, hogy annyira durva a készülék aksija hogy egész nap 4K-s felvételeket készíthettünk, reggel 6-tól este 10-ig forgattunk. Készültünk mindenféle töltőkkel, superchargerrel, de nem kellett használnunk őket. Óriási előny volt az is, hogy a 128GB tárhelyre a teljes, több napos forgatás nyersanyaga ráfért, nem kellett azzal szenvednünk, hogy félóránként lementsük az anyagot, mint más kameráknál.
A Jetlag kiemelte, milyen szép képet csinál este a Mate 20 Pro
Mennyiben volt más mobiltelefonnal forgatni, mint kamerákkal?
Az is fontos volt, hogy Kínában nagyon nehéz engedélyeket szerezni forgatásokhoz, szigorúak a kamerás forgatás szabályai, de a mobilokkal gyakorlatilag úgy tudtunk forgatni, mint a turisták. Mivel a zenekarnak alapvetően ars poeticája a zene - utazás - forgatás háromszög, így helyszníbejárásra tulajdonképpen nincs lehetőség, fontos hogy azonnal tudjunk improvizálni, pillantok alatt reagálni az adott helyzetre, ezt nehéz kamerákkal, objekítv-táskákkal és különböző felszerelésekkel megtenni.
Érdekesség még hogy amikor elkezdtük a nyersanyagot effektezni, rájöttünk hogy erre igazából nincs is szükség, mert a telefon olyan felvételeket készített, hogy elég volt azt megfényelni a komolyabb utómunka helyett. Így ami a klipben látható, tulajdonképpen tényleg a Mate 20 Pro képességeit mutatja. Az utómunkánál egyébként DaVinci Resolve-ban készült a fényelés, a vágást pedig Adobe Premiere Próval végezték.
Kérdésünkre a srácok még elmondták hogy külső képstabilizátort, gimbalt és állványt használtak bizonyos esetekben, de sokszor bízták magára a telefonra a képstabilizálást. Három készüléket vittek magukkal, az egyikkel készült a klip, a másikkal a werkanyagot készítették, a harmadik pedig a főszereplője volt a klipnek.
A kedvenc funkciók között a 120FPS-t említették, a legextrábbnak pedig a 960FPS-t tartotta a Jetlag két tagja. Az éjszakai felvételek minőségét pedig egyenesen szürreálisnak tarják. A Huawei új zászlóshajójáról hamarosan mi is tesztben mondjuk el véleményünket.
A Mate 20 Próval forgatott videoklip végeredménye pedig itt látható: