Vegyük sorra elsőként, hogy mik az eltérések a két modell között. Értelemszerűen a P30 Pro variáns egy fejlettebb modellt takar, mint a sima P30, azonban joggal jön a kérdés, hogy mégis mennyivel fejlettebbet? Már kapásból a kijelzőt szemügyre véve észrevesszük az első különbséget, miszerint a P30 esetében 6,1 colos képernyő van jelen, míg a P30 Prónál ez az érték 6,47 colra rúg.
A kamera-felbontás tekintetben a másodlagos hátsó kamera a P30-nál 16 MP, a P30 Prónál pedig 20 MP. A RAM-ot szemlélve a sima kiadvány 6 GB-ot jegyez, míg a Pro 8 GB-ot, de az aksi is izmosabb ez utóbbiban, merthogy 4200 mAh-s darab van jelen benne, kistestvérében pedig 3650 mAh-s akkumulátor.
A kijelző fényereje és minősége is eltérő, ez közös fotókon szembeötlő igazán, ha csak magát a P30-at tartjuk kézben egyáltalán nem lehet panasz arra.
No de mi az, ami azonos mindkét készülékben? 40 MP-es főkamerára esett a választás a széria mindkét modelljéhez, valamint Dual SIM-es telefonokról beszélhetünk. Octa core-os HiSilicon Kirin 980 lapka lapul meg mindkét a hardver szívében, tárhely tekintetében pedig szintén mindkettő bővíthető, egészen 256 GB-ig, a szelfi kamerák pedig 32 MP-esek. A legalsó egy telefotó kamera, mely esetében ötszörös zoommal és optikai képstabilizációra számíthatunk, ergo kiemelkedően jó ráközelítéssel számolhatunk.
Talán már érzékelhető az iménti felsorolás által, hogy miben leledzik a Pro verzió egyik legnagyobb erőssége a másik tesztalanyhoz képest. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy mennyire üdvözölendő tény az erősebb akkumulátor, ami már a tavalyi Huawe Mate 20 Próban is visszaköszönt, teljesítményén pedig azóta sem esett csorba, sőt mi több, erre dob egy lapáttal a gyorstöltés, miáltal konkrétan fél óra (!!!) alatt közel teljesen fel tudjuk tölteni a totálisan lemerült telefont. Ugyanerre a P30 is képes, viszont ott értelemszerűen az alap üzemidő némileg kevesebb, mint a Prónál.
Ám így sem tudtunk egyhamar kifogni rajta, konkrétan napokba is beletelt, mire lemerítettük végre valahára. Példánk jól mutatja, hogy bármire készüljük használni az eszközt, masszív élettartamra számíthatunk egy töltést követően.
A P30 Pro 8 GB RAM-ja elősegíti, hogy akár megannyi folyamat is egyszerre fusson, de a P30-nek sem kell túlzottan szégyenkeznie a maga 6 GB-jával. Egészen lehengerlő az a minőség, amivel a P30 Pro kameramodulja dolgozik - talán eddig ez áll a legközelebb a belépőszintű professzionális fényképezőgépek minőségéhez, ugyanis bámulatos fotókat és videókat lehet rögzíteni a 40 MP-es főkamerával. A gépház alatt jelen van 8 MP-es periszkópos CMOS szenzor is, a SuperZoom, amire egy tükör rávetíti a beeső fényt a még jobb fotók érdekében.
Előnyt tudhat magáénak a P30 Pro a kistesóval szemben, hogy ez esetben elérhető az ötszörös optikai zoom, így kijelenthetjük, hogy a szóban forgó szériánál a legnagyobb fókuszt a kamera kapta. Persze ez nem zárja ki, hogy egyébként egy izmos kompozícióról beszéljünk, hiszen bőven a korrekt szint felett teljesít a telefon.
Tükörsimán futnak az alkalmazások, egy-egy applikáció között a váltás sem tart túlzottan sokáig, az OLED panelre pedig öröm ránézni, de ugyanez elmondható a komplett külcsínről is - egész egyszerűen a letisztultság és a komfortosság jut eszünkbe, ha ránézünk, és szerencsére a kézbevételt követően is hasonló kvalitásokkal bír a mobil. Visszatért továbbá a gesztusvezérlés is, miáltal a három alsó navigációs gombot pótolhatjuk, ezzel pedig a képernyőn nagyobb területen jeleníthető meg a tartalom.
Az ujjlenyomat olvasó nem maradt ki egyik darabot vizsgálva sem, azonban differenciaként tudható be (arcalapú felismerés is van), hogy míg a P30 Pro egy alapjaiban véve vízálló telefon, addig a P30 ezt nem mondhatja el magáról, ami ismételten egy nyomós indok a magasabb árcédula mellett. Az esőzésekben történő videókhoz és képekhez ez rendkívül hasznos adalék lesz. Sajnos a működése hagy némi kívánnivalót maga után, sokszor nem érzékel rendesen, és nem is túl megbízható, néhány szoftverfrissítéssel ezelőttig vadidegen ujjlenyomat is képes volt kinyitni a készüléket. Mára ezt javították.
Ugorjon hát zárósorainkban a majom a kútba, avagy értekezzünk róla röviden, hogy ezekkel az eltérésekkel milyen árszabásokról beszélhetünk. A sima Huawei P30-ra 230 ezer forintos árcédula került, ami a teljesítményét tekintve bőven nevezhető korrekt ár/érték aránynak, miközben a P30 Prón 300 ezer forinttal megspékelt cédula lóg.
Sokáig - több mint negyed évig - nyúztuk a Huawei P30 és a Huawei P30 Pro készülékeket, ezek után pedig bátran kijelenthetjük, hogy hosszabb távon is megbízható készülékről van szó. Kérdéses volt az utóbbi időben, hogy mi lesz a gyártó jövője az Androidos piacon, de miután újra biztosított a gyártó jövője, így az ár / érték arány is nagyszerű. Értékelésünk a P30 Pro készülékhez készült.