A FreeBuds név ismerős lehet mindenkinek, aki kicsit is követi a fülesek piacát, hiszen a Huawei fülbedugós családja igen széles palettát fed le a belépőszinttől a high end szintig, az olcsóbb kategóriában az i, a drágább mezőnyben a Pro jelölésekkel, a külön jelző nélküli Huawei FreeBuds 4 - jelen tesztünk alanya - pedig a középmezőnyben foglal helyet, de nem minden tekintetben.
Rendelkezik ugyanis olyan képességekkel, ami akár a felsőbb kategóriába is célozhatná az eszközt, az árazáson pedig ez nem látszik meg, még akkor sem, ha ettől függetlenül nem mindenkinek lesz baráti a rajta függő árcédula. Na de ne rohanjunk előre, kezdjük a legelején! A szerény, egyszerű doboz túl sok csodát nem tartalmaz, benne van a tokjában pihenő füles, és természetesen egy Type-C töltő kábel is jutott még bele a különféle sheeteken (quick start, safety info, warranty) kívül.
Kialakítását tekintve ez az a széria, amely a sima agybedugós változatot takarja, nincs rajta gumiharang, ami az i és a Pro szérián megkönnyíti a használhatóságot sokak számára. Ennek ellenére igen jól marad a fülben, nem esik ki egykönnyen, bár nyilván egy komolyabb headbangelés során megadja magát, csakúgy mint a konkurens Apple AirPods például.
Aktív zajszűrős open fit megoldás Huawei módra
Természetesen, kialakításának köszönhetően nem zárja el teljesen a fül nyílásait, így halljuk a külső zajokat, hangokat, ennek értelmében a külvilág teljes kizárása nem lehetséges. Ez azonban sokaknak - érhetően - nagyon fontos, a Huawei kínálatában így számukra ez az egyetlen opció, mert a többi füles harangos kialakítású.
A töltőtok könnyen nyílik, stabilan tart, a fülhallgatókat pedig könnyen lehet ki-be tenni, egyáltalán nem problémás a használata - mint például a FreeBuds 4i esetében. Ez természetesen köszönhető az ügyes és jól balanszírozott mágnesezettségnek. Ez utóbbi egyébként olyan mintha kissé túl lenne tolva: ha egymástól néhány centire letesszük a bal és a jobb fülest, simán összepattannak egy idő után.
Ha alapbeállításokkal használjuk a fülest, a hangok teljesen átlagosak, a basszus nem fogja beszakítani a dobhártyánkat, a magas és közepes hangok abszolút középmezőnyt képviselnek és ezzel sok probléma nincs is, egész egyszerűen semmi nincs túltolva. Azzal már inkább, hogy bizonyos helyzetekben - például egy macOS géphez csatlakozva - applikáció híján nincs lehetőségünk állítgatni a képességeket és a minőséget. Gyorsan hozzátenném, természetesen ez más hasonló eszköznél is így van.
A nyitott kialakítás beengedi a külső hangokat a fülbe
Ahhoz hogy teljesen ki tudjuk használni az eszköz tudását, mindenképpen szükség lesz a gyártó Huawei AI Life appjára, ez szerencsére a HarmonyOS mellett az Android és iOS felhasználóknak is rendelkezésére áll, bár ez utóbbiak nincsenek túlzottan elkényeztetve, jellemzően jóval kevesebbet tud ez az app mint az Androidos például.
Fontos azonban, hogy a képességeit már minden különleges beállítgatás nélkül elérhetjük, így a fülbe dugva gyakorlatilag bármilyen rendszeren elérhetők például a fel / le simítással a hangerő szabályzás, a dupla koppal a szünet és start, vagy épp a nyomva tartással a telefonálás funkciói. Igen, a fent említett macOS rendszeren is, a dobozból kivéve. Eszközeinkhez párosítani rém egyszerűen lehet, a tok oldalán található gombot megnyomva a készülék felfedezhető, ahhoz gyakorlatilag bármi tud csatlakozni, amiben bluetooth van. Tehát minden.
A gyártó saját rendszerén ez még egyszerűbb: ahogy kinyitjuk a tokot, már dobja is fel a telefon hogy megtalálta az eszközt, csakúgy mint az Apple ökoszisztémában. A beállításokra szolgáló appban állítani tudjuk a zajszűrést, módosíthatjuk a gesztusokat, természetesen itt már elérjük a hangszínszabályozást is, úgyhogy tolhatjuk a basszust felfelé. Persze csak óvatosan, mert egy bizonyos szint felett képes magát nagyon elengedni és recsegősre veszi a figurát.
A Huawei FreeBuds 4 nagyszerű tokot kapott, ami kiváló üzemidőt is biztosít
A Huawei FreeBuds 4 rendelkezik aktív zajszűréssel, aminek túl sok előnyét nem tapasztaltuk meg sajnos, hiszen ez a fajta kialakítás nem igazán teszi alkalmassá az eszközt ennek kihasználására. Ez talán feleslegesen is került bele, hiszen aki ilyen kialakítást vásárol, az éppen azért teszi, mert hallani szeretné a külvilágot is valamelyest. A telefonálásnál azonban nagyszerű a mikrofon zajszűrése, mindenki akivel beszéltem, akár nagy forgalom mellett is tökéletesen hallott.
Zajszűréssel 2 és fél, zajszűrés nélkül 4 óra működésre képesek a fülesek a hivatalos adatok szerint, amit nagyjából alá is tudunk támasztani, percnyi eltérések voltak csak erre-arra. A teljes feltöltéshez egy óra szükségeltetik, a tokkal összesen közel egy teljes napnyi, egészen pontosan 22 órányi működést tudunk kicsikarni a FreeBuds 4-ből.
Összességében a tapasztalataink nagyon pozitívak, méltó vetélytársa az AirPodsnak, ami azért kiemelendő, mert az előző verziókról ez nagyon nem volt elmondható. Ez pedig bizony az árán is meglátszik: a Huawei FreeBuds 4 55 ezer forint környékén mocorog, ami nem kevés. Ár / érték arányban nem feltétlenül ezt ajánlanánk a gyártó termékei közül, de tény hogy aki megvásárolja, csalódni nem fog a működésében.