Kezdjük azzal, ami kapásból megkapja a szemet: a külső. A TravelMate-sorozat mindig is híres volt arról, hogy semmiféle csicsát nem eszközöl dizájn tekintetében, és mindig inkább a letisztultságot részesíti előnyben. Itt nincs őrült formavilág, megvadult RGB világítások vagy kirívó megoldások; ez pontosan úgy néz ki, ahogyan azt egy üzleti laptoptól elvárjuk: sima élek, letisztult külső. A mérlegen egész pontosan 1,41 kilót nyom maga a gépezet, úgyhogy szállításra tökéletesen alkalmas.
A nálunk járt tesztpéldányban egy Intel Core i7-1165G7 CPU lapult meg, egy Intel Iris Xe videokártya, 16 GB-nyi DDR4 memória, valamint 512 GB-nyi SSD társaságában. Ahogyan az már ennyiből is látható, távolról sem egy végletekig kimaxolt eszközről van szó, persze üzleti laptop lévén nem is az a feladata, hogy a legújabb videokártyákat és CPU-kat működtesse, főleg abban az árkategóriában, amiben egyébként játszik. Na de erről majd később.
Haladva tovább a hardver összetevőkben, a kijelző sem egy túlzottan nagy darab, hiszen egy 14 colos IPS LED LCD-t pakoltak a kompozícióhoz. Mindössze Full HD felbontással, azonban fantasztikus betekintési szögekkel és remek színhasználattal dolgozik a panel, úgyhogy ha a munkakör, amire használnád a terméket, megköveteli a színhűséget, akkor kiváló választás lehet a TravelMate P4. Akár grafikusoknak, videó vágóknak is tudjuk ajánlani ebben a tekintetben.
Ha nem használtuk túlzottan megerőltető feladatokra a kicsikét, akkor közel 10-11 órát tudtunk kicsikarni belőle, azonban ha már egy kicsit erőforrás-igényesebb multitaskolás is zajlik, akkor ez némileg megcsappanhat. Például videonézéssel lementünk egészen 8 óráig, és amikor bebikáztuk a videó vágó programot és mellé még néhány szoftvert - nos maradjunk annyiban, hogy egy hosszabb délután alatt kifogy belőle a nafta... ami még így sem rossz egyébként, de messze nem kiemelkedő!
Akadnak azért negatívumok, még ha nem is olyan szép számmal, de akadnak. Ahogy sajnos a Windowsos gépek mezőnyében megszokhattuk, élből nem lehet egy kézzel felhajtani a kijelzőt, mindenképpen szükségünk lesz mindkét kacsónkra a művelethez. Ez kényelem szempontjából nem biztos, hogy mindenkinek meg fog felelni, viszont nagy eséllyel mindkét kezünkkel használjuk egyébként is ha már kinyitjuk, szóval azért nagy tragédia nincsen. Nyilván nevezhetjük ezt luxusproblémának, de ugyebár tudjuk, hogy egy ilyen telített piacon a legkisebb apróságok is döntő tényezők lehetnek.
Emellett bár a kijelző pofás, viszont kétségtelen, hogy nem tekinthető túlzottan elegánsnak. Alapból nem egy kifejezetten modern darab, viszont ha hozzávesszük azt a tényt is, hogy egyébként orbitális méreteket ölt a káva, és a terület jelentős részét elveszi, akkor máris azt érezhetjük, hogy egyébként ebben az aspektusban nem igazán nevezhető élenjárónak a TravelMate P4.
A kis negatívum-kitérő után ugorjunk vissza a megszokott mederbe, hiszen egy kazal olyan tényezőt lehet felsorolni a TravelMate P4 mellett, ami kiemeli a sorból. Ezek többségében nem világmegváltó dolgok, mégis épp eleget tesznek annak érdekében, hogy a szóban forgó laptop ne vesszen el a tömegben, és egy kicsit bátrabban nyúljon hozzá az, aki éppen valamiféle üzleti laptopot szeretne vásárolni. Manapság pedig mint azt tudjuk, ez igazán nagy érdem tud lenni.
Kapásból ott van a "vízálló" billentyűzet, ami ráadásul olyan kényelmet prezentál, hogy akár több órán át tartó pötyögés után sem fogjuk nehézkesnek érezni a dolgot, valamint itt a remek port-felhozatalt is meg kell említenünk. Van itt HDMI csatlakozó, egy Thunderbolt 4 port, kettő darab USB-A 3.2-es csatlakozó, míg a termék jobb oldalán egy Kensington zár, egy micro SD kártya olvasó, valamint az audio csatlakozó. Itt van egyébként az ujjlenyomat-olvasós bekapcsoló gomb is.
Az elülső részen van egy Smart Card olvasó is, valamint Wi-Fi 6 szabványt használ a komplett gépezet infrastruktúrája. Van opcionális LTE csatlakozási lehetőség is, ami azt illeti, ami meg külön öröm a mostani felhozatalban. Nem igazán tudjuk semmire azt mondani, hogy "ez még ráfért volna", szerintünk egy igazán komplett csomagot szállított le a szóban forgó gyártó.
És akkor még az egyik legnagyobb ütőkártyáját nem is említettük a TravelMate P4-nek, ami szerintünk felteszi a cseresznyét arra a bizonyos tortára: a fejleszthetőség. Van egy M.2 PCIe x4 férőhely, ahová további SSD-t pakolhatunk, ha szükségünk van rá, de ezenfelül két további RAM slot is rendelkezésre áll, ha netán úgy érezzük, hogy a kaszni alá pakolt memória nem elég nekünk.
Igen ám, de az kétségtelen, hogy nem egy túlzottan erős termékről van szó. Nem, nem a legfrissebb alkatrészeket rakták bele az Acer gyártósorán a TravelMate P4-be, és nem, nem egy tipikus 2021-es modellről van szó. Aki erőművet keres, annak talán érdemes másfelé kacsintgatnia, merthogy ezt mi inkább neveznénk felső középkategóriának, mintsem echte felső kategóriás hardvernek.
Hogy ez probléma-e? Nos, itt jön az a rész, ami keretbe foglalja a komplett tesztet, ami eldönti gyakorlatilag, hogy az eddig írtak milyen nexusban értendőek. Ez pedig az árcédula... mennyibe is kerül a TravelMate P4? Ugyebár ez azért kardinális kérdés, mert ez határozza meg, hogy milyen ligában játszik a termék, és mennyire erős a maga kategóriájában.
A TravelMate P4-et 300 ezer forinttól felfelé kínálják idehaza (a tesztpéldány 360 ezer forint környékén mozog) operációs rendszer nélkül (!), ami máris jól jelzi, hogy itt az Acer sem gondolta túl a dolgokat, és ők is tisztában voltak vele, hogy ez a termék leginkább a középmezőnyben tudja képviseltetni magát. Azon belül viszont abszolút a plafont verdesi, és bár hiába nem a legmodernebb alkatrészekkel ruházták fel a cuccot, mégis azt érezhetjük, hogy a pénzünkért egy igényesen összepattintott, kiváló üzleti gépet kapunk!
Kinek tudjuk ajánlani a terméket? Nos, azt nem tudnánk mondani, hogy a már meglévő hardveredet feltétlenül megéri erre lecserélni, kivéve persze ha nagyon olcsó, gyenge laptoppal dolgozol jelenleg, és szeretnél felugrani a középkategória felső fokára. Ha azonban egyébként is vennél valamiféle üzleti gépet, és netán nem az az igény, hogy a legkorszerűbb, legmodernebb videokártya és processzor dübörögjön a masina mélyén, akkor tökéletes választás lehet a TravelMate P4!