Amikor legutóbb Swift laptop járt nálunk teszten, az Acer Swift 1 képében épp a belépőszint képviselőjét ajánlottuk jó szívvel, így elég erős kontraszt leszt mostani alanyunk a sorozaton belül. És hogy mit nyújt jelenleg a Swiftek csúcsa? Nos, ahogy az Acernél (is) mindent, ezt a gépet is a mesterséges intelligencia járja át minden porcikájában, természetesen a Windowsos Copilottal karöltve.
No de ne szaladjunk ennyire előre, hiszen amit először látunk a dobozból kivéve egy laptopon, azok a külsőségek. Az Acer Swift Go 16 a termékvonal stílusát követve viszonylag minimalista, tiszta vonalú alumínium házat kapott, amelyben egy relatíve vékony kávával ellátott, a tesztünk alanyát tekintve 3.2K (3200 X 2000px), 16:10 képarányú 120Hz-es OLED kijelző kapott helyett. Megszokott módon ez alatt helyezkedik el a billentyűzet, amely esetünkben egy teljes értékű, magyar nyelvű, háttérvilágítással és numerikus gombokkal ellátott keyboard, a bekapcsológombba épített ujjlenyomat-olvasóval.
A képernyő felett az egyenes vonalat kissé megtörve egy kiemelkedéssel az 1440p QHD webkamera található, amely a mostanában megszokott módon egy kis retesszel elzárható a csúnya hackerek és crackerek figyelő szemei elöl, mert hát mint tudjuk, mindenki csak és kizárólag ránk kíváncsi. E mellett találhatók mikrofonok és fényérzékelő is. A kamera és a hozzá tartozó szoftver egyébiránt automatikus keretezésre, háttérelmosásra és tekintetkorrekcióra is képes, az Acer TNR pedig a képet javítja gyenge fényviszonyok mellett.
A kijelző alatt egy Acer logó található, a ház alsó-hátsó részén pedig szellőzőnyílások lelhetők fel. A billentyűzetet körülvevő részen egy dtsX és egy Swift felirat na és persze az elmaradhatatlan matricák mellett kicsit balra csúsztatva, középen a nagy touchpad kapott helyet. A jobb és bal oldalon található csatlakozók száma nem túl bő lére eresztett, de manapság már nem is ez a jellemző - viszont mindenre elég.
A készüléken ugyanis 2 USB Type C (amelyek Thunderbolt 4 - USB 4 képesek és 100 W-os gyorstöltésre használhatók) port, 2 USB-A (3.2 Gen 1), egy HDMI 2.1 kimenet és egy MicroSD foglalat kapott helyet, amely mellé még egy 3.5-ös jack dugó is jutott. Természetesen Kensington zár is található a laptopon. A vezeték nélküli kapcsolatokat Wi-Fi 7-tel és Bluetooth 5.3 (LE audióval) biztosítja. A készüléken összesen három mikrofon található, ebből egy a zajok kiszűrésére van fenttartva.
Az Acer Swift Go 16 méreteit tekintve 356 x 242.6 x 14.9 mm dimenzióval és 1,6 kg súllyal rendelkezik, ami kifejezetten könnyed használatot és hordozhatóüságot jelent. És bár a magassága nem épp az ultrabookok csúcsa, ezt a mindennapi használatban nyilvánvalóan nem érzékeljük, hiszen még így is vékonynak számít, azt pedig ne feledjük, hogy egy 16 colos laptopról beszélünk. A könnyű súly pedig egyáltalán nem jelent megterhelést hosszú távú hordozásnál sem.
A tesztre kapott készülékben Intel Core Ultra 5 125H processzor, 1TB PCIe Gen4 NVMe SSD háttértár és 16GB LPDDR5X memória lapult, ezek az adatok opcionálisan egészen Intel Core Ultra 9, 2 TB PCIe Gen 4 SSD és 32 GB LPDDR5X-6400 DRAM-ig bővíthetők a szériában, a grafikáért beépített Intel Arc grafikus mag felel. A sorozat rendelkezik egy érintőkijelzső verzióval is, ebben az esetben 1920 x 1200px IPS LCD kijelzőt kap a vásárló. A touchpad nagy méretű és precíz, támogatja a többujjas gesztusokat, és sima felületének köszönhetően könnyű rajta navigálni.
A gyártó szerint a FullHD-s, 65W-os akkumulátorral szerelt verzió akár 10.5 órás akkumulátor-üzemidőre is képes, a nálunk járt készülék nagyjából folyamatos 6-7 órát ment el terhelés alatt - ez mindennapi munkát: fejlesztést, böngészést, videókat, szövegszerkesztést és kommunikációt jelent. A munka a szerelt hardverekkel roppant fluid, ahogyan az elvárható, Windows ide vagy oda, nincsenek akadások, a memóriának hála elképesztő mennyiségű tabunk lehet nyitva a böngészőben és a multitask is igen komolyan terhelhető.
A billentyűzet kényelmes gépelési élményt nyújt. A billentyűk megfelelő távolságra vannak egymástól, és a lenyomási útvonaluk is kellemesen rövid, így hosszabb gépelés során sem válik fárasztóvá a munka. A hőkezelés meglepően jó, még terhelés alatt is hűvösen tartja a gépet, ami hosszú távú használat során is kényelmes marad, a kezünk alatt nem melegszik a laptop. A ventilátorok alapvetően nagyon csendesen dolgoznak, csak maximális terhelés esetén válnak kissé zajossá, ami nyilván nem meglepő.
A zsanérok kefejezetten jól működnek, biztosítva a képernyő sima és könnyed mozgatását, a billentyűzet elhelyezkedése pedig az Acernél már megszokott kényelmes gépelési élményt nyújt. Az alumínium burkolat prémium érzetet nyújt, miközben biztosítja a laptop tartósságát. A 16 hüvelykes, 3200x2000 pixeles felbontású OLED kijelző a Swift Go egyik legnagyobb erőssége. Ami használatot tekintve különösen kiemelendő, hogy a képminőség egész egyszerűen lenyűgöző, a színek élénkek és mélyek, a fekete szinte tökéletes, a kontrasztarány kiemelkedő.
A 120 Hz-es frissítési ráta egyenletes vizuális élményt nyújt, legyen szó böngészésről, munkáról vagy videók megtekintéséről. A 400 nites kijelzőt 100%-os DCI-P3 jellemzi, szoftveres fronton pedig a True Black HDR 500 és az Acer CineCrystal segít rá a látványra. A nagy felbontás különösen hasznos lehet tervezési, fotószerkesztési vagy más kreatív munkák során, a fényerő kültéren vagy világos környezetben is megfelelő, bár nem kiemelkedő.
A Swift Go 16 beépített hangszórói korrekt minőséget nyújtanak, de nem kiemelkedőek. A magas és középső hangok kellően tiszták, de a basszus - ahogy azt már megszokhattuk - némileg hiányzik, ami érthető egy ilyen vékony készüléknél. Zenehallgatásra és filmnézésre megfelelő, de aki kimagasló hangélményre vágyik, annak ugyanúgy mint szinte minden gépnél, érdemes egy külső hangszórót vagy fejhallgatót használni.
És ahogy már a bevezetőben említettem: a mesterséges intelligencia mindent, de tényleg mindent átjár a gépben. A kamera képét nem csak kevésbé zajossá teszi, de kiszűri a nem oda való dolgokat egy meeting során, ahogy a hangból is kiveszi a zavaró zajokat. A képet úgy szabályozza, hogy a az a szemnek a legkellemesebb legyen, és teljes mértékben alkalmazkodjon a környezethez.
Láttunk már ilyesmit? Igen, de nem így. A Swift Go az egyik első olyan fecske, amiben nem csak az Intel új, dedikált MI-motorja, az Intel AI Boost dolgozik, de a Windows beépített Copilotja is teszi a dolgát, ahogy az Acer saját MI fejlesztései is megtalálhatók a gépben. Mindenhol MI-algoritmusok szabályozzák a működést, és mi ebből csak azt vesszük észre, hogy minden egész egyszerűen klappol.
Az Acer Swift Go 16 egy prémium kategóriás ultrabook, amely különösen azok számára ajánlott, akik nagy kijelzőt és erős hardvert keresnek egy viszonylag könnyű, hordozható csomagban. A kijelző minősége, a teljesítmény és az akkumulátor élettartam figyelemre méltó ebben a kategóriában és kijelzőméretben, míg a gép hőkezelése meglepően kellemes. Az Acer gépe sokféle felhasználó igényt igyekszik kielégíteni, legyen szó munkáról, tanulásról vagy multimédiás felhasználásról, így bátran ajánlható annak aki hajlandó mélyebben a zsebébe nyúlni.
A nálunk járt készülék ára ugyanis 549.900 forint, az induló ár a jelenleg elérhető kínálatban 439.900 forint, a plafon pedig 659.900 forint is lehet, igaz, ebben az esetben már Ultra 9 185H processzort és 32GB LPDDR5X memóriát kapunk.