A Raspberry Pi korábbi kiadásai is rendelkeztek már olyan erőforrássokkal, amelyekkel lehetséges lett volna több rendszert futtatni egyszerre, de a 4-es verzió megjelenéséig sajnos hardveresen nem volt lehetséges a Xen portolása.
A portolást Stefano Stabellini (Xilix Inc FPGA részlegének vezető technikusa és Linux és Xen fejlesztő) és Roman Shaposhnik (Apache Foundation volt igazgatója és régi Sun Microsystem dolgozó) vezették. A Linux.com-on számoltak be arról, hogy milyen nehézségeik is voltak a portolás során.
Hypervisorból két fajta létezik:
Type 1: Ezek közvetlenül a hardveren futnak és teljes hozzáférésük van minden elemhez.
Type 2: A virtualizációt egy, a jelenlegi operációs rendszeren futó szoftver valósítja meg. Itt a szoftver csak azon hardverekhez és erőforrásokhoz fér hozzá, amit az alatta futó rendszer biztosít számára. Például: VirtualBox, VMware Player/Workstation, QEMU, Parallels Desktop
A Xen egy Type 1 hypervisor, ami alatt vagy egy Linux vagy egy BSD rendszer fut.
Hardveres és memória problémákat kellett javítani, de amint kijön a Linux kernel 5.9-es verziója, a Xen hypervisor már teljesen támogatott lesz RPi 4-en. A fejlesztők azt javasolják, hogy amíg nem lesz szélesebb körű támogatás, de valaki szeretné kipróbálni eszközén a Xen-t, az tegyen egy próbát a Project EVE rendszerrel, hiszen nekik már van egy kész megoldásuk a Xen RPi 4-en való futtatására.