Az Egyesült Államok elnöke drasztikusan ki szeretné bővíteni a mélytengeri bányászatot, hogy új, ritka fémek és más ásványi anyagokat, erőforrásokat sikerüljön kibányászni, miközben a környezetvédő csoportok arra figyelmeztetnek, hogy mindez visszafordíthatatlan károkat okozhat a tengeri ökoszisztémákban.
Egy április 24-ei végrehajtási rendelete zöld utat adott a kritikus ásványok, például a kobalt, a nikkel és a ritkaföldfémek feltárására, bányászatára és feldolgozására a tengerfenékről. A mélytengeri bányászat során bálnaméretű gépeket használnak a tengerfenéken, hogy az akkumulátorokhoz és az úgynevezett zöld forradalomhoz szükséges ásványi anyagokat tárják fel.
A kockázatok teljes mértéke továbbra sem ismert, de egyre több bizonyíték utal arra, hogy a mélytengeri bányászat hosszú távú és súlyosan káros hatással lehet a törékeny tengeri ökoszisztémákra. A környezetvédők szerint az új rendelet veszélybe sodorja a tengeri világot, mely az elmúlt években sokat romlott a klímaváltozás miatt. A Greenpeace egyik projektvezetője úgy fogalmazott:
A mélytengeri bányászat nemzetközi jogon kívüli engedélyezése olyan, mintha gyufát gyújtanánk egy dinamittal teli szobában - egyszerre veszélyezteti az ökoszisztémákat, a globális együttműködést és az Egyesült Államok hitelességét.