A mai napon sikeresen pályára álltak az Európai Űrügynökség legújabb küldetésének, a PROBA-3-nak a műholdjai, melyek segítségével az űrügynökség mesterséges napfogyatkozást tervez létrehozni, hogy minél több információt megtudjanak a tudósok egy ilyen esemény kapcsán.
Magyar idő szerint ma délelőtt állították pályára az Occulter (eltakaró), valamint a Coronagraph (koronagráf) névre keresztelt műholdakat egy indiai PSLV rakétán. A két műhold együtt 550 kilogrammot nyom és egy ellipszis alakú pályán fognak haladni a Föld körül. A keringés során a legtávolabb pont 60 ezer kilométerre lesz a Földtől, a legközelebb pedig 60 kilométerre.
A tervek szerint a két műhold segítségével mesterséges napfogyatkozást tudnak előidézni a tudósok, miután egymással szemben fognak keringeni. A két űreszköz 19 óra és 36 perc alatt kerüli meg a Földet, miközben hat órán át tartó napfogyatkozást idéznek elő. A PROBA-3 misszió a tervek szerint két évig fog tartani, melynek során több tudományos kérdésre is megkaphatják a választ a tudósok.