A Samsung idén júliusban adta ki a jelenlegi zászlóshajójának (Galaxy S5) egy kompaktabb, gyengébb változatát, ami az S4 Minihez képest kapott ujjlenyomat olvasót, hardwares pulzusszám mérőt és megkapta az IP67-es szabványt, ami azt jelenti, a hivatalos IP szabvány alapján: első számjegy 6: "Teljes mértékben védett por ellen (azaz a por nem kerülhet a készülékház alá károsító mértékben)." A második számjegy, a folyadék általi védettséget jelenti 7: "Vízbe merülés ellen védett 150 cm és 1 m között, 30 percig."
A külső:
Első fogásra a telefon valóban egy kisebb, jól összerakott, szép készülék, ami kényelmesen illeszkedik a kézbe, köszönhetően a gumi bevonatú hátlapnak, ami nagyon jól tapad és még simogatni is jó érzés, ha valakinek ahhoz lenne kedve.
A külső:
Első fogásra a telefon valóban egy kisebb, jól összerakott, szép készülék, ami kényelmesen illeszkedik a kézbe, köszönhetően a gumi bevonatú hátlapnak, ami nagyon jól tapad és még simogatni is jó érzés, ha valakinek ahhoz lenne kedve.
A Samsung a szokásos elrendezésben helyezte el a fizikai gombokat (jobb oldalon a kikapcsoló, bal oldalon pedig a hangerő gombok helyezkednek el.) Sajnos a jack csatlakozó is a szokásos helyen, a készülék felső részén található, amit szerintem sokkal inkább az aljára kéne rakni, a Micro USB csatlakozó mellé. Ami a legszembetűnőbb, az a króm hatású (színezett műanyag) szélső keret, ami oldalról kicsit ront az összképen, viszont szemből a keret csillogását eredményezi, így egy elegáns összképet nyújt. A mérete ideális, akár egy női felhasználónak is, a nagy testvéréhez képest pont annyival kisebb, hogy kényelmesen egy kézzel mindent elérünk a képernyőn. A hátlap, jó tapintású, szép felületű, hajlékony műanyag, ami mögött a 2100mAh-s akkumulátor, a microSIM kártya, és a microSD(64GB-ig bővíthető) foglalat található.
Az S5 Mini kijelzője egy Super Amoled 720 x 1280 pixel-es, 4.5 incses élénk színekkel rendelkező képernyő, ami 326 ppi pixelsűrűségű, de ez nem feltűnő a képernyő kiváló beállításai mellett, ami a Samsung készülékeknél már megszokott. A színek nagyon élénkek és a háttérvilágítás erős, így egy Nexus 5 mellett sokkal jobb hatást kelt a kijelzője. Egy új dolog, amit még egy készülékben sem láttam, az egy olyan plusz háttérfény érték, ami akkor kapcsol be, ha valaki a nyári melegben a tűző napon használja a telefont, így a színek nem szépek, viszont nagyon erős fényt ad, és a kijelző láthatóságát nagyban növeli. A Samsung a saját (TouchWiz UI) rendszerét telepítette erre a készülékre is, ami egy szép, zöldes színű, kezelhető és átlátható rendszer. A beállítás kezelőfelületét átdolgozták, ahogy az értesítési sávot is. A felület sokkal színesebb, a beállításoknál a hangsúly az ikonokon van, ezzel az átláthatóságot akarták növelni, viszont szerintem ez a nagyméretű ikonok miatt kevésbé sikerült, ugyanis a lista nagyon hosszú, könnyű eltévedni benne. A rendszer másik sajátossága, hogy a főképernyőtől balra egy hírolvasó található, amin leginkább angol nyelvű cikkeket olvashatunk, általunk megadott kategóriákban. Számomra sokkal praktikusabb lenne, ha egy rss olvasó lenne, az általam kedvelt híroldalak cikkjeivel. Ami még egy hasznos alkalmazás egy családos felhasználónak, az a gyermek mód, ami egy korlátozott felületet kapcsol be, hogy gyermekek is biztonságosan használhassák a telefont, akár időkorlát beállításával a játékokhoz.
[gallery link="file" columns="5" ids="12873,12874,12875,13047,13048"]
A telefon teljesítményére nem lehet panasz, hiszen egy négy magos Cortex-A7(1.4 GHz) processzor dolgozik benne, amit az 1.5 GB RAM segít. A telefon 16 gb-os belső tárhellyel rendelkezik, amint már írtam ezt 64 gb-ig lehet bővíteni. 4.0-ás Bluetooth és NFC mellett infravörös is található a készülékben, amivel szinte bármilyen multimédiás eszközt lehet vezérelni.
Ultra takarékos mód:
Az új rendszer egyik leghasznosabb funkciója az Ultra takarékos mód, ami az egy-két napos akkuidő problémájára nyújt megoldást, ugyanis ebben a módban akár két hétig is kibírja a telefon készenléti módban. Ha bekapcsol az Ultratakarékos mód, akkor a képernyő csak fekete fehér, és a telefon nem frissít folyamatosan minden alkalmazást(push notification) és csak néhány appot tudunk használni(telefon, sms, naptár, óra, facebook, email...).
Fényképező:
A kamera elég szép képeket csinál és a videóra sem lehet panasz, ha valaki komolyabb fotókat szeretne készíteni, akkor nyilván nem egy telefonnal fogja azt. 8MP-es első hátsó és 2.1MP-es első kamerája van. A sötét felvételekhez egy led fény található a telefon hátulján, alatta meg egy pulzusmérő, amivel néhány másodperc alatt az eszköz megméri a pulzust a mutatóujjal. Egy másik újdonság az S4 minihez képest a pulzusmérő mellett, az ujjlenyomat olvasó, ami a home gombba van beépítve, ami az S5 nél és az S5 mini nél is hosszúkás, így nem fér rá az ujjunk, ezért lefelé kell húzni a regisztrált ujjunkat a gombbon, ami azt eredményezi, hogy egy kézzel nagyon nehéz feloldani a telefont, ha be van kapcsolva az ujjlenyomat feloldás. Továbbá ugyan azok a filterek találhatóak meg benne, mint majdnem minden Samsung okostelefonban.
[gallery columns="5" link="file" ids="12877,12878,12879,12880,12881"]
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=t8u6pmILCnw&feature=youtu.be[/embed]
A hátsó hangszóró nagyon jól szól, még akkor is hallható(persze tompábban), amikor a telefon a hátára van letéve, hiszen a hátlapon egy kis távtartó van a hangszóró felett.
A telefonban megtalálható a jól megszokott "egyszerű" kezdőképernyő is, ami egy launcher idősebb felhasználóknak, ez azt jelenti, egyrészt, hogy nagyobbak az ikonok és van például nagyító alkalmazás is, ami elég szép képet csinál:
[gallery link="file" ids="13049,12906,12907"]
Összegzés
Az S5 Mini egy jól összerakott kompakt készülék, ami egy női felhasználónak tökéletes választás lehet az impozáns külső, és a méreteihez képest erős hardware miatt. Annak ajánljuk, akinek nem számít az ár, hiszen a telefonnak nagyon jó paraméterei vannak és jó választás, viszont az ára még nagyon nagyon magas (jelenleg 130.000 Ft környékén kapható). Még "házon belül" is található nagyon hasonló specifikációval rendelkező alternatíva. A Samsung (számunkra) érthetetlen gyártási/fejlesztési metodikát követ. Ezzel a mostani S5 Minivel egy olyan árszegmenst céloztak meg, amennyiért az ember inkább többet vár. Alapvetően a készülék tette a dolgát, ahogy kell. A Gear 2 -vel is remek összhangban van (de erről egy következő cikkben részletesebben), és egyáltalán nincs az az érzése a felhasználónak, hogy valaminek a ?butított? változatát használja. Viszont mi úgy gondoljuk, hogy vásárlásra való ösztönző ereje, talán karácsony környékén, már meg lehet venni elérhetőbb áron valami akció keretein belül.
A telefont köszönjük a Samsung Magyarországnak.