Több ország és vállalat is igyekszik olyan hajtóműveket létrehozni, melyek segítségével az űrutazás hónapokkal lerövidülhet, hogy a Mars tényleg közelségbe kerüljön az emberiség számára, most éppen Oroszország egyik legnagyobb atomenergetikai vállalata mutatta be a saját ötletét.
A jelenlegi technológia mellett rengeteg időbe telne eljutni a Marsig, ez idő alatt pedig az emberek szervezete annyira tönkre menne, hogy életveszélybe kerülnének. Éppen ezért lenne fontos olyan technológiát találni, amivel az űrutazás lerövidülne. A Roszatom tudósai bejelentették, hogy kifejlesztettek egy elektromos plazma rakétamotort, amely állításuk szerint mindössze egy-két hónapon belül űrhajót küldhet a Marsra.
Amint arról az orosz Izvesztyija újság is beszámolt, a hagyományos, üzemanyag-égető rakétahajtóművekkel ellentétben ez az innovatív meghajtórendszer mágneses plazmagyorsítót használ. Ez két elektródán alapul, melyek között töltött részecskék áramlanak, miközben az elektródák nagyfeszültségű áramot kapnak. Ennek eredményként mágneses mező keletkezik, ami a részecskéket kilöki a hajtóműből. Így a plazma irányított mozgást kap, és tolóerőt hoz létre - magyarázza a Roszatom kutatója, Egor Biriulin.
Ebben a megközelítésben hidrogént használnak üzemanyagként, és a motor a töltött részecskéket 100 km/s sebességre gyorsítja. A motor laboratóriumi prototípusát már kifejlesztették, amit kiterjedt földi tesztelésnek vetik alá, a végleges változat 2030 környékén készülhet el.