A 9. Országos Erdőleltár során 689 fát számoltak hektáronként, ami sokkal kevesebb, mint amit a 2019-es tanulmány során számoltak, akkor még 1052 fát számoltak hektáronként. Qinghua Guo, a Pekingi Egyetem professzora és a tanulmány vezetője szerint a kínai fapopuláció pontos becslése kulcsfontosságú az erdei ökoszisztéma állapotának és a fákban elzárt szén mennyiségének értékeléséhez.
Kollégáival részletes térképet is készített a kínai fák elterjedtségéről, amely szerintük segíteni fogja az országot ökológiai és éghajlati céljai elérésében. A becslés elkészítéséhez a kutatók a lidar nevű lézeralapú térképezési technikát alkalmazták, valamint a mesterséges intelligenciát (AI) magában foglaló Lidar360 nevű szoftvert. A technológiának természetesen vannak korlátai, hiszen nem képes érzékelni a nagyobb lombkoronák alatt növekvő kisebb fákat.
A fák számának a csökkenése hamarosan változni fog, ugyanis az országban szédítő ütemben ültetnek palántákat, főleg északon, hogy megállítsák a Góbi és a Takla-Makán-sivatag terjeszkedését. A Nagy Zöld Fal projekt 1978-ban indult és 2050-ben fejeződik be, ekkorra már 100 milliárd fát fognak elültetni.