A meglévő atomreaktorok működéséhez motoros hűtőrendszerek szükségesek, a legtöbb esetben vizet használnak, de vannak olyanok, amelyek hűtőközegeket, például folyékony szén-dioxidot vagy héliumot. Ha ezekkel a külső forrásokkal bármi történik, akkor akár robbanáshoz is vezethet a felmelegedés és Csernobilhoz hasonló katasztrófa történhet.
Kínai tudósoknak azonban sikerült egy újfajta módszert találniuk, melynek köszönhetően a reaktor magától leáll, ha megszűnik a hűtőrendszer működése. A kavicságyas reaktor esetében nagyobb számban használnak kisebb, alacsony energiasűrűségű kavicsszerű tartályokat, melyeknek urán tartalmuk is kisebb, de több van belőlük. Ezenkívül grafit veszi körül őket, amelyet a magban lévő neutronaktivitás mérséklésére használnak. Ez segít lelassítani a nukleáris reakciókat, ami kevesebb hőt eredményez.
Santungban már 2023 decembere óta tesztelik az újfajta reaktort, az eredmények pedig elég meggyőzőek. A rendszer képes lehűteni magát, akár 35 percen belül stabilizálni tudja a maghőmérsékletet áramszünet esetén.