A gigászi építkezés egy alapkőletétellel kezdődött el július 19-én, aminek természetesen nem mindenki örül, főleg India és Banglades, ugyanis a Jarlung Cangpo folyó a Tibeti-fennsíkon ered és átfolyik a másik két országon keresztül. Attól tartanak, hogy a gát felépítése megzavarhatja a vízellátást és a mezőgazdaságot, de más környezeti hatásai is lehetnek egy ekkora építkezésnek.
A projekt körülbelül 167 milliárd dollárból fog megvalósulni, teljesítményét tekintve pedig háromszor nagyobb lesz, mint a Három-szurdok-gát jelenlegi teljesítménye, ami évente 111,8 milliárd kilowattóra energiát termel. Kína ezzel az új építkezéssel tovább bővíti beruházásait a megújuló energiaforrások területén, azonban az ország továbbra is nagymértékben támaszkodik a szénre, és messze a világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója.
