A teljes emberi genom mintegy 3 milliárd bázispárból áll, melyet egy új, forradalmi technológiával egy 5D-s memóriakristályra marták lézerrel, ennek köszönhetően évmilliárdokig fenn tud maradni az adat, így egy esetleges kihalás esetén is vissza lehet majd nyerni az adatokat.
A Southamptoni Egyetem Optoelektronikai Kutatóközpont tudósai egy új technológiával képesek akár 360 terabájtnyi információt is veszteség nélkül tárolni évmilliárdokon keresztül. A kristály egyenértékű az olvasztott kvarccal, amely kémiailag és termikusan az egyik legtartósabb anyag a Földön - írják a közleményben. Ellenáll a fagynak, a tűznek és az 1000°C-os hőmérsékletnek, valamint az extrém nyomásnak és kozmikus sugárzásnak egyaránt.
Az adatok két optikai dimenzióval és három térbeli koordinátával vannak kódolva, azaz 5D-ben. A kutatók szerint a memóriakristály annyira tartós, hogy képes lesz akár az emberiséget is túlélni. De elsősorban arra használnák az új technológiát, hogy a kihalás előtt álló, veszélyeztetett növény- és állatfajok genomját ilyen módon megőrizzék. Ennek köszönhetően, ha a jövőben már ott tart a technológia, hogy DNS-ből vissza lehet állítani egy kihalt fajt, akkor ezeket a kihalt fajokat újra létre lehet majd hozni.