A magyarok új készülék vásárlásakor a legtöbben beszámíttatják vagy elajándékozzák korábbi telefonjukat.
Az adatokat azonban csak nagyon kevesen törlik megfelelően a régi készülékről.
Az adattörléssel foglalkozó Blancco felmérte, hogy mi történik az újraértékesített okostelefonokon tárolt adatokkal hazánkban. A 18?59 éves korosztályra reprezentatív felmérés eredményeiből kiderült, hogy a felhasználók 37 százalékával fordult már elő, hogy az addig használt mobiltelefonját eladta (19 százalék), elajándékozta (16 százalék) vagy visszaadta munkáltatójának (2 százalék).
Azok közül, akik túladtak már legalább egy használt mobilon, a legtöbben névjegyeket (62 százalék), fényképeket (54 százalék) és SMS-üzeneteket (51 százalék) tároltak a készüléken, mielőtt az máshoz került. Ötödük naptárbejegyzéseket, tizedük pedig e-maileket is őrzött rajta. A megkérdezettek harmada nyilatkozott úgy, hogy semmilyen adatot nem tárolt korábbi készülékén, de ez a szám valószínűleg azért is ilyen magas, mert sokan a névjegyeket és üzeneteket, a szinkronizált postafiókot nem tekintik a telefonon tárolt adatnak.
Azok, akik túladtak már egy mobilon, az adatokat általában egyesével törölték. Ez a leggyakoribb módja a készülék ?letakarításának? kortól és nemtől függetlenül. A felhasználók egyharmada alkalmazta a készülék gyári visszaállítását, ez a második leggyakoribb módszer, különösen a 30 éven aluliak körében. Ennek kapcsán a Blancco szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy a legelterjedtebb Android operációs rendszer esetében a gyári visszaállítás ellenére is könnyen vissza lehet hozni az adatokat, a készülék belső memóriájából és a memóriakártyáról egyaránt. Éppen ezért a vállalatok és az állami szervezetek számára elengedhetetlen, hogy megbízható és jegyzőkönyvezett módszerekkel semmisítsék meg a telefonokon az adatokat, mielőtt lecserélik flottájukat. A magánfelhasználók számára az ilyen módszerek közvetlenül csak nehezen elérhetőek, számukra a Blancco azt tanácsolja, hogy olyan helyen számíttassák be használt telefonjukat, ahol igazolást kapnak arról, hogy a készülék fertőtlenítése megfelelően megtörtént.
Android operációs rendszer esetében a készülék belső memóriájából és a memóriakártyáról egyaránt könnyen vissza lehet hozni az adatokat - a gyári visszaállítás ellenére is.
A legrosszabb azonban, ha valaki semmit nem tesz a készüléken tárolt adatokkal, mielőtt eladja vagy elajándékozza korábbi okostelefonját. A felhasználók 6 százaléka mégis így szabadul meg készülékétől, és ez az arány hasonlóan magas minden korcsoportban, nemtől és iskolai végzettségtől függetlenül.
Ennél sokkal jobb döntés, ha a régi készüléket inkább megtartjuk. Ezt a felhasználók több mint fele (53 százalék) választotta már. Ahogyan azonban a telefonok értéke növekszik, egyre valószínűbb, hogy a használt eszközt még viszonylag jó pénzért lehet értékesíteni, és így jelentősebb problémává válik az adatok törlése is.
A Blancco figyelmeztet, hogy mindez nem csupán az egyes felhasználók és a családi fotók szintjén értelmezhető. A Bernstein intézet szerint 2018-ra éves szinten 257 millió darabra nő az újraértékesítésre kerülő használt mobiltelefonok száma a világon, és ezek jelentős része a nyugati országok felől vándorol majd a kevésbé fejlett piacok felé. Ez azt jelenti, hogy nemzeti, illetve európai szinten is érzékelhetővé válik az adatvándorlás kockázata, ami ellen csak úgy lehet védekezni, ha a PC-k felvásárlásához hasonlóan az államok jogszabályban kötelezik a használt mobilokkal foglalkozó kereskedőket arra, hogy az újraértékesítés előtt megbízható és auditálható módon fertőtlenítsék a készülékeket.
via hirado.hu
Ha kell ellenőrizzétek kétszer is az adatok törlését. Aki nem tudja, vagy segítség kell neki kérjen tőlünk kommentben vagy az oldalt található Közösség boxban.