A hetekig tartó előkészületek után a NASA új, SPHEREx elnevezésű obszervatóriuma nemrégiben végre megkezdet tudományos küldetését, azaz egy 3D-s térkép készítése a teljes égboltról, melyhez az űreszköz naponta 3600 felvételt készít, és nemrégiben érkezett néhány friss kép.
Az űrkutatási hivatal még márciusban állította pályára az új űrtávcsövet a SpaceX egyik Falcon 9-es rakétája segítségével, mely április elején már haza is küldte az első képkockákat a hetekig tartó kalibrációs időszak során. Most azonban végre teljes üzemben működik az űreszköz, mely naponta 3600 infravörös felvételt készít, miközben a fény olyan hullámhosszait is megfigyelve, amit az emberi szem nem képes érzékelni.
A SPHEREx küldetése a tervek szerint 25 hónapig fog tartani, ez idő alatt az űrszonda északról délre kering a Föld körül, elhalad a sarkok felett, és minden nap felvételeket készít az égbolt egy kör alakú sávjáról. A kutatók a SPHEREx megfigyeléseit felhasználják majd az univerzum tágulásának tanulmányozására az ősrobbanás utáni pillanatokban, és az élet összetevőinek keresésére a Tejútrendszer más részein. A SPHEREx több százezer képét fogják digitálisan összefonni, hogy két éven belül négy, az egész égboltot lefedő térképet hozzanak létre.