Pofonok és zavaró események nélkül zajlott le a 96. Oscar-gála, ahol talán John Cena meztelenkedése okozta a legnagyobb meglepetést, amikor átadták a legjobb jelmeztervezését járó elismerést. Ismét volt kiért izgulnia a magyaroknak, ugyanis Mihalek Zsuzsa két másik társával együtt a Szegény párák című alkotásban nyújtott látványtervezésért kapták meg az Oscar-díjat.
A fő kategóriákban az Oppenheimer győzött, hét díjat is hazavihetett, köztük a legjobb film, rendező, valamint férfi fő- és mellékszereplőért járó szobrocskákat. A film így egy 64 éves rekordot is megdöntött, ugyanis korábban csak a Ben-Hur (1959), a Going My Way (1944) és az Életünk legjobb évei (1946) érte el, hogy a négy fő kategóriában nyerjen. Ezzel szemben a Barbie című film csak a legjobb betétdal kategóriában tudott diadalmaskodni, melyet Billie Eilish és testvére, Finneas O'Connell kapta. A 22 éves énekesnő ezzel történelmet írt, ugyanis ő lett a legfiatalabb ember, aki két Oscar-díjjal is rendelkezik, miután korábban a James Bond filmzenéért is hasonló elismerést kapott.
Az Oscar-díjátadó nem csak a csillogásról és a filmekről szól, hanem az olyan társadalmi kérdésekről is, mint például a háború. A Dolby Theatre előtt palesztinpárti tüntetés volt, akik azonnali tűzszünetet és szabad Palesztinát követeltek. A vörös szőnyegen több híresség piros szalagot viselt, mely az Artists4Ceasefire mozgalmat képviselte, akik békét és tűzszünetet szeretnének a Gázai övezetben. Érdekesség, hogy a szokásos elhunyt filmipari kisfilmben feltűnt Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus is, aki nemrégiben hunyt el. Sőt, az egyik idézetével indították el a videót.
Az esemény egyébként alig 3,5 óra alatt véget ért, a szervezők igyekeztek gyorsan lepörgetni a díjátadót, amit sokan kritizáltak. Korábban túl hosszúra sikeredett az Oscar-gála, most pedig úgy tűnik sikerült túl gyorsan lezavarni, egyszer talán sikerül megtalálni az arany középutat.
Díjazottak listája:
Legjobb film: Oppenheimer
Legjobb női főszereplő: Emma Stone (Szegény párák)
Legjobb férfi főszereplő: Cillian Murphy (Oppenheimer)
Legjobb női mellékszereplő: Da'Vine Joy Randolph (Téli szünet)
Legjobb férfi mellékszereplő: Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
Legjobb rendező: Christopher Nolan (Oppenheimer)
Legjobb adaptált forgatókönyv: Amerikai irodalom
Legjobb eredeti forgatókönyv: Egy zuhanás anatómiája
Legjobb dokumentumfilm: 20 nap Mariupolban
Legjobb animációs film: A fiú és a szürke gém
Legjobb látványtervezés: Szegény párák
Legjobb operatőri munka: Oppenheimer
Legjobb vizuális effektusok: Godzilla Minus One
Legjobb jelmeztervezés: Szegény párák
Legjobb haj és smink: Szegény párák
Legjobb filmzene: Oppenheimer
Legjobb eredeti dal: What Was I Made For (Barbie)
Legjobb hang: Érdekvédelmi terület
Legjobb vágás: Oppenheimer
Legjobb nemzetközi film: Érdekvédelmi terület
Legjobb animációs rövidfilm: War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko
Legjobb rövidfilm: Henry Sugar csodálatos története
Legjobb rövid dokumentumfilm: Az utolsó hangszerjavító műhely