Az Egyesült Államokban már elkezdték kifejleszteni azt a mesterséges intelligencia alapú virtuális asszisztenst, mely a nem túl távoli jövőben az űrhajósok mindennapjait fogja támogatni, főleg abban az esetben, ha az űrhajón egy vészhelyzet áll elő és nem tudnak a földi irányítással kommunikálni.
A Daphne-AT egy virtuális asszisztens (VA), amelyet arra terveztek, hogy segítsen az űrhajósoknak biztonságosan és hatékonyan megoldani az űrhajójukon felmerülő problémákat. Természetesen Daphne-AT egyelőre nem áll készen arra, hogy űrhajósokon segítsen, de a Texas A&M Egyetem kutatói egy friss tanulmányban felvázolják, hogyan segíthet virtuális asszisztensük a jövőben.
A Daphne-AT a logika és az adatvezérelt döntéshozatal keverékét használja, hogy segítsen az űrhajósoknak megalapozott döntéseket hozni, amikor probléma merül fel egy űrhajón. A szoftver képes valós idejű adatokkal szolgálni a különféle anomáliákról és azok megoldásáról is. A Daphne-AT különféle adatforrásokat használ a problémák diagnosztizálására azok felmerülésekor, és operatív eljárásokat biztosít az űrhajósok számára a problémák gyors és nyugodt megoldásához.
A rendszer hatékonyságának teszteléséhez a kutatók először egy virtuális valóság szimulációt használtak a NASA Johnson Űrközpontjában található Human Exploration Research Analog (HERA) létesítmény emulálására. Az egyetem több végzős hallgatóját tesztelték, akiknek öt anomáliát kellett azonosítani és megoldást találni rá Daphne-ATval és nélkül. Az eredmények egyértelműek: a résztvevők több anomáliát oldottak meg rövidebb idő alatt a virtuális asszisztens (VA) használatakor.