Az állatvilágban egészen különös párzási rituálék, szokások alakultak ki, egyes példányok énekelnek vagy éppen táncolnak hódítás előtt, ám a kékgyűrűs polipok (Hapalochlaena fasciata) párzási stratégiája egészen elképesztő, ők először megmérgezik a nőstényeket, hogy túléljék a párzást - derül ki egy új tanulmányból.
Az ausztrál Queenslandi Egyetem kutatói legújabb tanulmányukban arról írnak, hogy a sekély zátonyokban élő polipok egy erős idegméreggel, tetrodotoxinnal teszik mozgásképtelenné a nőstényeket. Erre azért van szükség, mert a nőstények jóval nagyobb példányok, mint a hímek, akiket képesek akár felfalni.
A hímek a párzási kísérlet előtt precíz harapást hajtanak végre a nőstény aortája közelében, ami megbénítja az állatokat, így képesek a párzásra. A méreg nagyjából nyolc perc alatt fejti ki hatását, a párzás pedig körülbelül 40-75 percig tart. A megfigyelések során kiderült, hogy egyetlen nőstény sem halt bele a mérgezésbe, amikor a légzésük is leáll, továbbá elsápadnak és látásuk is megromlik. A kutatók szerint a méreganyag az emberre halálos lehet.