Kaliforniai kutatók átfésülték az emberi egészséggel foglalkozó klasszikus szövegeket, amelyeket az ie 8. és i.sz. 3. század között írtak, és meglepően kevés utalást találtak az idősebb emberek kognitív károsodására. A memóriavesztés a modern világ öregedésének igen gyakori jellemzője, a 85 év felettiek nagyjából egyharmada szenved demenciában és a számok egyre csak nőnek.
Az időszámításunk előtti 4. és 3. századból származó görög szövegekben az idős kort a fizikai hanyatlás számos tünetével társították, beleértve a süketséget, a szédülést, az álmatlanságot, a vakságot és az emésztési zavarokat. Ám sehol sem tűnt fel a memóriával kapcsolatos problémák. Mindezekből arra lehet következtetni, hogy az Alzheimer-kór egy modernkori betegség, melyet a rossz levegőminőség, az egészségtelen táplálkozás és a stressz is okozhatja.
A kutatók felhívják a figyelmet arra, hogy az ókori feljegyzések szerint az átlagéletkor akkoriban igen magas volt, Görögországban a halálozási átlagéletkor egyes becslések szerint közelebb volt a 70 évhez, ami azt jelenti, hogy a társadalom fele még ennél is tovább élt. Maga Hippokratész, a híres görög orvos és az orvostudomány atyja, a 80-as vagy 90-es éveiben halt meg.