A Kaliforniai Egyetem (Irvine) kutatói a közelmúltban azt vizsgálták, hogy a különféle illatanyagok hogyan hatnak a kognitív teljesítmény, beleértve a memóriát és a döntéshozatalt. A kísérlet során egy 43 emberből álló, 60 és 85 év közötti férfit és nőt kértek meg arra, hogy hat hónapon keresztül minden este valamilyen illattal feküdjön le aludni.
Természetesen a kutatók a résztvevőket két csoportra osztották, az egyik csoport rózsa, narancs, eukaliptusz, citrom, borsmenta, rozmaring és levendula illatokat tartalmazó illóolajokat kellett használniuk a diffúzorukban, míg a kontrollcsapat nyomokban szaganyagot tartalmazó terméket használt. A résztvevőkön egy sor neuropszichológiai tesztet végeztek memóriájuk, verbális tanulásuk, tervezési és figyelemváltási készségeinek összehasonlítására a hat hónapos próba előtt és után.
Kiderült, hogy 226 százalékos különbség volt a különböző illatanyagoknak kitett személyek és a kontrollcsoportban lévő személyek válaszai között. Azok, akik illatanyagokkal aludtak el minden este jobb memóriával rendelkeztek a hathónapos tesztet követően. A kutatók most arra kíváncsiak, hogy javítható e a kognitív teljesítmény azoknál, akiknél mér megfigyelhető a hanyatlás.