Az elmúlt néhány évben kemény nyár elé néztünk, hiszen egymást követték a hőhullámok, amiket sokszor nagyon nehezen viselt a szervezetünk - egy új kutatás azonban feltárta, hogy az óceánok mélyén sokkal tovább tarthatnak és intenzívebbek lehetnek a tengeri hőhullámok.
Az ipari kor hajnala óta az óceánok elnyelték az emberi tevékenységből származó szénszennyezés által termelt többlethő 90 százalékát, ám mostanra már nem képesek erre. Emiatt a tengeri hőhullámok - a szokatlanul magas vízhőmérséklet epizódjai - gyakoribbá és intenzívebbé váltak, ami miatt veszélybe kerültek azok a fajok, melyek nem képesek elvándorolni a meleg vizek elől - például a korallok, melyek kifehérednek a melegtől és elpusztulnak.
A Nature Climate Change folyóiratban megjelent új tanulmányban a kutatók a mélyebb vizekben tapasztalható hőmérséklet-ugrások hatását vizsgálták. Helyszíni megfigyelések és modellezés segítségével a kutatók 1993 és 2019 között vizsgálták a globális tengeri hőhullámokat, beleértve a felszín alatti 2000 méteren elért adatokat is. Kiderült, hogy az intenzitás a felszín alatt 50-200 méterrel volt a legmagasabb, esetenként akár 19 százalékkal is erősebb, mint a felszíni hőhullám.
Az időtartam a mélység növekedésével is nőtt, és a felmelegedés akár két évig is fennállt, miután a hőmérséklet normalizálódott a felszínen. A kutatók szerint további megfigyelésekre van szükség, hogy még többet megtudjanak a jelenségről.