Az elmúlt néhány évben egyre nagyobb teret hódítanak meg a mesterséges intelligencia-modellek, egyre több vállalkozás fejleszt saját chatbotot és szuperszámítógépet, melyekhez nem csak nagy energiaforrásra van szükség, de egy új tanulmány szerint rengeteg e-hulladékot is termelnek.
A Kínai Tudományos Akadémia környezetvédői az izraeli Reichman Egyetemmel közösen végzett közelmúltbeli tanulmányukban felhívják a figyelmet arra, hogy az AI-forradalomnak milyen környezeti hatásai lesznek. A tanulmány szerint a ChatGPT-hez hasonló alkalmazások működtetéséhez szükséges speciális hardverek iránti hatalmas kereslet miatt a régebbi elektronikus eszközök hamar elavultál válnak.
A mesterséges intelligencia fellendülése csak 2023-ban becslések szerint 2600 tonna e-hulladékot termelt. Ha azonban nem tesznek proaktív intézkedéseket, ez a szám 2030-ra közel 2,5 millió tonnára nőhet a kutatás szerint. Jelenleg ekkora mennyiségű e-hulladékot képtelenség megfelelően kezelni. A kutatás szerint az e-hulladék nagy része Észak-Amerikából, különösen az Egyesült Államokból és Kanadából fog származni, ahol sok mesterséges intelligencia adatközpont működik.
A borítókép az Androgeek beállításai alapján, Mesterséges intelligencia által generált kép.