Egy friss kutatás szerint 466 millió évvel ezelőtt a Földnek is lehetett gyűrűrendszere

2024. szeptember 17.
7.8903
csirkee profilja, adatai
csirkee
A Naprendszerünkben az Uránusznak és a Szaturnusznak van látványos gyűrűrendszere, ám egy friss kutatás szerint 466 millió évvel ezelőtt a Földnek is volt hasonló gyűrűrendszere, ami a bolygónk klímáját is befolyásolhatta, valamint geológiai hatása is lehetett.

Az Earth and Planetary Science Letters folyóiratban megjelent legfrissebb tanulmány körülbelül 466 millió évvel ezelőtt, az ordovícium földtörténeti korszak kezdetén sokkal több meteorit csapódott a Földre, aminek következtében becsapódási kráterek keletkeztek, melyek hatással voltak a bolygó geológiai kialakulására. Ezek többsége az Egyenlítőtől 30 fokon belül helyezkednek el, ami furcsa, mivel a Föld kontinentális kérgének 70 százaléka ezen a területen kívül található.

Amikor az aszteroidák eltalálják a Földet, azt általában véletlenszerű helyeken teszik meg, azonban az ordovíciumi becsapódási kráterek esetében nem ez volt a helyzet. A kutatók ezért különféle modellek és hipotézisek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy ebben az időszakban egy nagyobb aszteroida túl közel került a Földhöz, szétesett, és törmelékgyűrűvé vált, amely körbejárta a bolygót.

A gyűrűrendszer kialakulása a tudósok szerint hatással lehetett a bolygó éghajlatára is. A csapat azt feltételezte, hogy a gyűrű árnyékot vethetett a Földre, ami elzárta a napfényt. Ez hozzájárulhatott az ordovíciai időszak vége fel bekövetkezett lehűléshez, melyet a Föld történetének az egyik leghidegebb időszakként ismernek el.
3 hozzászólás

Tommy

2 hete és 4 napja

Hogy így volt-e valóban, egész addig nem derül ki, amíg nem találjuk fel az időgépet.

válasz erre

Porthos

2 hete és 4 napja

De fura. meglepett smiley

válasz erre

CharlieFirpo

2 hete és 5 napja

Az de kemény. meglepett smiley

válasz erre