Az Earth and Planetary Science Letters folyóiratban megjelent legfrissebb tanulmány körülbelül 466 millió évvel ezelőtt, az ordovícium földtörténeti korszak kezdetén sokkal több meteorit csapódott a Földre, aminek következtében becsapódási kráterek keletkeztek, melyek hatással voltak a bolygó geológiai kialakulására. Ezek többsége az Egyenlítőtől 30 fokon belül helyezkednek el, ami furcsa, mivel a Föld kontinentális kérgének 70 százaléka ezen a területen kívül található.
Amikor az aszteroidák eltalálják a Földet, azt általában véletlenszerű helyeken teszik meg, azonban az ordovíciumi becsapódási kráterek esetében nem ez volt a helyzet. A kutatók ezért különféle modellek és hipotézisek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy ebben az időszakban egy nagyobb aszteroida túl közel került a Földhöz, szétesett, és törmelékgyűrűvé vált, amely körbejárta a bolygót.
A gyűrűrendszer kialakulása a tudósok szerint hatással lehetett a bolygó éghajlatára is. A csapat azt feltételezte, hogy a gyűrű árnyékot vethetett a Földre, ami elzárta a napfényt. Ez hozzájárulhatott az ordovíciai időszak vége fel bekövetkezett lehűléshez, melyet a Föld történetének az egyik leghidegebb időszakként ismernek el.