A hírt az NPR hozta nyilvánosságra - ez az amerikai közszolgálati rádió -, akik két korábbi Yahoo munkatárs információra alapozottan arról beszéltek, hogy a cég titokban egy olyan szoftvert készített, amellyel lehetősége nyílt megfigyelni bármelyik felhasználójuk levelezését.
Ezt a lehetőséget pedig a vállalat ki is használta, sőt mi több, az NSA, avagy az Amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség vagy az FBI kérésére, akiknek rendszeresen adatokat is továbbított a Yahoo.
A nevük elhallgatását kérő ex-munkatársak szerint a vállalat több százmilliónyi elektronikus levelet böngészett át és továbbított a hírszerzésnek a felhasználók tudta nélkül, sőt voltak olyan üzenetek, amelyeket külön elraktároztak, hogy esetleges probléma vagy külön kérés esetén könnyebben előkereshetők legyenek.
Mindez azért ilyen megdöbbentő és botrányos, mert bár eddig is sejtettük, hogy egyes informatikai cégek összedolgoznak a hírszerzéssel, ellenben most először fordult elő, hogy egy nagyvállalatról nyilvánosságra kerül olyan konkrét információ, miszerint a hatóságok kérésére sárba tapossa a személyiségi jogokat, és felhasználói privát szféráját.
Hogy az NSA vagy az FBI pontosan mi után kutakodott a Yahoo felhasználói között, az nem derült ki, ellenben Snowden szivárogtatása óta tudjuk, hogy legalább az amerikai hírszerzés 2008 óta kérhet rendszeresen adatokat internetes szolgáltatóktól vagy telefontársaságoktól, és kiterjedt megfigyelési hálót tart fenn belbiztonsági okokra hivatkozva.