Az egyik legfontosabb újítás, az az, hogy a Start gomb immáron nem a bal alsó sarokban lelhető meg, hanem konkrétan bedobták a képernyő közepére.
Nem ismeretlen a látvány, hiszen a dupla képernyős Microsoft-eszközökre tervezett operációs rendszernél, a Windows 10X-nél már láthattunk ilyet, csak ugyebár azt végül kaszálták a redmondiak. Egyébként több ízben is visszaköszön a Windows 10X-nél látott megoldások tárháza.
A Windows 8-ban bevezetett élő csempéket kidobják az ablakon, helyette pedig egy sokkal Androidosabb megoldással szemezhetünk. A legutóbb használt dokumentumok, az appok és a keresősáv külön-külön van szépen felvázolva, és értelemszerűen alapból lesz világos és sötét mód is.
Fontos szempont volt a Microsoft számára a több kijelzős támogatás is, illetve fontos aspektus, hogy a Windows frissítések 40%-kal kisebbek lesznek, hovatovább a háttérben fognak zajlani, így nem fogja nekünk batár nagy betűkkel bedobni a rendszer, hogy update-elni kéne.
A Microsoft Teams alapból integrálva lesz a Windows 11-be, valamint a Widgetek is nagy szerepet kapnak. A tabletek esetében nagy hangsúlyt kap a gesztusvezérlés, illetve a Windows 11 nagy fókuszt fordít arra is, hogy a gamereket kiszolgálják.
Az új operációs rendszerben alapból lesz Auto HDR funkció, illetve az Xbox App is szintúgy integrálva lesz. Továbbá az xCloud (felhő alapú játék-streaming) app is megtalálható lesz benne, arról meg már nem is beszélve, hogy a komplett Microsoft Store is egy teljes átalakításon esik át.
A DirectStorage támogatás sem marad ki, illetve nagy újdonság még, hogy az Androidos appokat is natívan fogja támogatni a szisztéma. Az Amazon App Store-ját fogják használni ehhez.
Végül, de nem utolsó sorban: Windows 11-re teljesen ingyen és bérmentve frissíthet majd mindenki. Megjelenési dátumot nem villantottak sajnos, de várhatóan még az őszi szezonban ki fogják hozni.