Egy új őssejtkezeléssel az 1-es típusú cukorbetegnek hamarosan talán nem kell inzulint használniuk

2024. október 04.
8.7271
csirkee profilja, adatai
csirkee
Az 1-es típusú cukorbetegség gyógyítása kapcsán jelenleg is számtalan kutatás zajlik, hiszen sok millió embert érint világszerte, ezek között van az őssejtkezelés is, amivel nemrégiben egy fiatal nőt is kezelték és a klinikai vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy már nem kell többé inzulint használnia.

Az 1-es típusú cukorbetegeknél a hasnyálmirigy nem termel inzulint, emiatt nincs semmi, ami szabályozni tudná a vércukorszintet. Ezért nekik muszáj az inzulint pótolni külsőleg. Az orvostudomány már régóta kutatja a gyógymódot, és most egy őssejtkezelés ígéretes eredményeket mutat az első emberi kísérlet után.

Egy kínai fiatal nőnél tizenéves korában diagnosztizálták az 1-es típusú cukorbetegséget, és ő a világon az első, aki saját testéből kinyert őssejt-transzplantációt kapott azzal a céllal, hogy a hasnyálmirigy speciális sejtjeit, úgynevezett szigetsejteket pótolja. A tudósok egy viszonylag új kémiai eljárással újraprogramozták a páciens őssejtjeit. A műtét 2023-ban volt és 1,5 millió sejtet fecskendeztek be a páciens hasi izmaiba.

Alig két és fél hónappal később a nő szervezete annyi inzulint termelt, hogy már nem kellett szúrnia magát. Egy évvel a műtétet követően a nőnek továbbra sem kellett kiegészítő inzulint beadnia magának és nem jelentkeztek kiugróan magas vagy alacsony eredmények a vércukorszintjében.
4 hozzászólás

CharlieFirpo

1 hónapja, 6 napja

Woooow!!!!! meglepett smiley

válasz erre

petrovicsz

1 hónapja, 1 hete

Óriási előrelépés lesz, ha működik nagy tömegeknél is.

válasz erre

Kisfaludy82

1 hónapja, 1 hete

Az de komoly! meglepett smiley

válasz erre

Porthos

1 hónapja, 1 hete

Azta! meglepett smiley Ez nagyon ígéretes!

válasz erre