A harvardi tudós úgy véli, hogy az apró fémgömbök egy 2014-es tűzgolyó áthaladása során érkezhettek a Földre, ezzel szemben Chicagói Egyetem kutatója, Patricio Gallardo állítja, hogy a titokzatos gömbök a szénégetés mellékterméke lehet. A kutatók elemzése szerint a Loeb és munkatársai által a fémgömbökben közölt vas-, nikkel-, berillium-, lantán- és uránkoncentráció megegyezik a szén kémiai összetételét tartalmazó adatbázisból származó szénhamuval.
Loeb természetesen azonnal tagadta, hogy csak melléktermékek lennének a fémgolyók, szerinte nem elemezte Gallardo megfelelően az elemek tucatjaiból álló idegen anyagot. Továbbá a harvardi professzor szerint a gömbökben több vas van, mint szénhamuban, és a régióban, ahol a golyókat találták, lehetetlen, hogy szénhamu előforduljon.
A Business Insider megkeresésére válaszolva Loeb azt mondta, hogy a szénhamu nem lett volna elég mágneses ahhoz, hogy az összegyűjtésére használt modern berendezés felszívja azt. A professzor kutatócsoportjai jelenleg a csaknem 800 begyűjtött szferula (fémgolyók) fennmaradó 93%-át elemzik.