Egy frissen megosztott tanulmány szerint csupán 10 perc kellett ahhoz, hogy a Hold túlsó oldalán található Schrödinger-kráter környékén létrejöjjön két hatalmas kanyon, melyek méretükben a Földön található Grand Canyonhoz hasonlítanak, de lényegesebben gyorsabban alakultak ki.
A Schrödinger-kráter, melyet a híres kvantumfizikusról, Erwin Schrödingerről neveztek el a Hold túlsó oldalán található, a déli-sark Aitken-medencéjében. A terület sokak számára célpont, többek között az Artemis-program egyik lehetséges leszállási területe. Az új tanulmányban David Kring, Danielle Kallenborn és Gareth Collins próbálták megéretni a medenceképződési folyamatokat.
Ebben a régióban két hatalmas kanyon is található, a Vallis Schrödinger és a Vallis Planck, melyek egyenként körülbelül 270-280 kilométer hosszúak és nagyjából 2,7-3,5 kilométer mélyek. A tanulmány során a csapat a Hold túlsó oldaláról készült fényképeket nézte meg, és térképeket készítettek, amelyek segítenek kiszámítani a medencét alkotó becsapódási esemény során kilökődő törmelék röppályáját. A hatás modellezése során megállapították, hogy a Grand Canyon és a Hold kanyonjai között lényeges különbségek vannak.
Míg az arizonai Grand Canyont az elmúlt 5-6 millió évben a víz és a több mint 70 millió év alatt kialakult integrált paleo-kanyonok faragták ki, addig a Hold Vallis Schrödingert és Vallis Planckot becsapódó kőzetfolyamok vésték ki kevesebb, mint 10 perc alatt - állítja a tanulmány. Az ütközés során a törmelék 0,95 kilométer/másodperc és 1,28 kilométer/másodperc sebességgel repült. A csapat szerint ennek számos kihatása lehet a közelgő legénységi Artemis küldetésre.