Manapság rengeteg párnál okoz gondot a teherbeesés, hol az egyik, hol pedig a másik fél miatt, ám egy friss kutatás a jövőben segíthet mindezen, ugyanis sikerült laboratóriumi körülmények között heréket növeszteni, melyek akár spermát is termelhetnek a jövőben.
Az International Journal of Biological Sciences folyóiratban megjelent tanulmány szerint egy kutatócsoport az újszülött egerekből vett éretlen heresejtekből készült tenyésztett hím ivarmirigyek olyan struktúrákat alakítottak ki, amelyek hasonlítanak a természetes herékre, ezáltal képesek lehetnek a spermiumtermelésre. A kutatók azt remélik, hogy mindez elősegíti a férfiak szexuális funkcióinak megértését.
A kutatáshoz a tudósok egér heresejteket helyeztek el egy speciálisan kialakított táptalajba. Két napon belül a miniatűr szervek csőszerű struktúrákat és sejtszerveződési mintákat alakítottak ki, amelyek tükrözik a valódi ivarmirigyekben láthatóakat. Kilenc hétig sikerült életben tartani a mesterséges heréket, ezalatt megnőtt a méretük, majd végül összeomlottak, amint a vérellátási igényük túl nagy lett.
A kilenc hét kevésnek tűnik, de a kutatók szerint a spermatogenezis folyamata élő egerekben általában mindössze 35 nap, elméletileg tehát teljesen lehetséges, hogy egy laboratóriumban nevelt here spermát termeljen ez idő alatt. A kutatás természetesen tovább fog folytatódni, hogy kiderüljön tényleg lehetséges-e mesterséges herével spermiumot termelni.