A vulkáni hamu lehet a megoldás a nukleáris sugárzásálló blokkok létrehozására

2025. február 06.
6.8281
csirkee profilja, adatai
csirkee
Egy vulkánkitörésnél sok esetben rengeteg hamu kerül a légkörbe és a talajba is, 2020-ban a Fülöp-szigeteken tört ki a Taal vulkán, mely hatalmas területeket borított be vulkáni hamuval, ami egy új tanulmány szerint nem is annyira haszontalan, a sugárzásvédelem egyik jövőbeni kulcsa lehet.

A tudósok a Taal-kitörésből származó vulkáni hamut használták geopolimer habarcstömbök létrehozására, amelyek potenciálisan alkalmasak sugárzás elleni védelemmel ellátott létesítmények építésére. A vulkáni hamu használata potenciális fenntartható alternatívát kínálhat a hagyományos és gyakran drága védőanyagok, például a beton és az ólom helyett.


A vulkáni hami apró, éles szikla- és üvegdarabokból áll, amelyek kemények, koptatóak és korrozívak. A 2020-as Taal vulkán kitörésénél a rengeteg hamut nehéz volt eltakarítani és a tudósok úgy döntöttek, hogy megvizsgálják közelebbről, hogyan lehetne az építőiparban felhasználni. A kutatók végül arra jöttek rá, hogy a hamuból készült geopolimer habarcs erős sugárzásgátló képességgel rendelkezik a benne található vasban gazdag ásványok természetes jelenlétének köszönhetően. Azonban további kutatásokra van szükség a tartósság területén.
3 hozzászólás

CharlieFirpo

2 hónapja, 2 hete és 1 napja

Minden rosszban van valami jó. mosolygó smiley

válasz erre

techiii

2 hónapja, 2 hete és 1 napja

Az nem semmi. Legalább fel tudják használni.

válasz erre

Porthos

2 hónapja, 2 hete és 2 napja

Ejha. meglepett smiley Micsoda felfedezés! meglepett smiley

válasz erre