Az antarktiszi jégtakaró egyedülálló feljegyzést tartalmaz a Föld éghajlati történetéről, a tudósok éppen ezért vágtak bele a "Beyond EPICA - Legrégebbi jég" projektbe, melynek során egy 2800 méter hosszú jégmagot fúrnak meg és ennek köszönhetően 1,2 millió éves múltra tekinthetnek vissza.
A jégmagot az antarktiszi Little Dome C nevű távoli helyszínről szerzik be az Európai Bizottság által finanszírozott kutatás során. Az Antarktiszon található vastag jégtakaró képes volt megőrizni a Föld éghajlatának változását az évmilliók során, melyet most közelebbről is megismerhetünk a mintának köszönhetően, amit a tudósok igyekeznek kinyerni.
A jégmagok rögzítik a légköri gázokat, port és izotóp-összetételeket a keletkezésüktől kezdve, így a tudósok következtethetnek a múltbeli körülményekre. A csapat összesen több mint 200 napja dolgozik az Antarktisz középső fennsíkján, 3200 méter tengerszint feletti magasságban, ahol az átlagos nyári hőmérséklet -35 Celsius-fok. A kinyert jégmagot ezután -50 Celsius-fokos hőmérsékleten tartják és Európába szállítják, ahol további vizsgálatokat végeznek.