A tudósok 1,2 kilométer mélyre fúrtak, hogy feltárják az élet eredetét

2024. augusztus 09.
25.6011
csirkee profilja, adatai
csirkee
A tudósokat már évtizedek óta foglalkoztatja a földi élet eredete, éppen ezért az amerikai Woods Hole Oceanográfiai Intézet és az Egyesült Királyság Cardiffi Egyetem kutatói 1,268 km mélységbe fúrtak le a Közép-Atlanti-hátságnál, hogy bizonyítékokat találjanak a földköpenyben.

A kutatóknak rekord mélységig sikerült lefúrniuk a földköpenyben, amit a JOIDES Resolution óceánfúróhajó 399. expedíciója során hajtott végre 2023-ban. A kutatók egyszerre öt méteres szakaszokat fúrtak meg egy forgó maghordós fúróval, majd egy magfogót küldtek le a fúrószálon, hogy a felszínre hozzák a mintákat, amiket a későbbiekben tanulmányoztak.

A kutatók jelentős változékonyságot találtak a köpeny ásványtanában, az ortopiroxén mennyisége néhány centimétertől több száz méterig változott, míg testvére, a klinopiroxén szinte teljesen hiányzik. A kutatók ezeket a különbségeket a felső köpenyen keresztüli olvadékáramnak tulajdonítják. Egészen 200 méterig oxidatív időjárási hatásokat is találtak, a tengervíz és a kőzet kölcsönhatása nagyon aktív volt ebben a mélységben.

Ez azért annyira fontos, mert a tengervíz és a köpenykőzetek közötti reakció során hidrogén szabadul fel, és olyan vegyületek képződnek, mint a metán, amelyek a mikrobiális élet alapját képezik - írja a Cardiffi Egyetem professzora az Interesting Engineeringnek. Ez az egyik hipotézis a földi élet keletkezésére vonatkozóan.
5 hozzászólás

CharlieFirpo

1 hónapja, 1 hete és 4 napja

Az még nem is olyan sok.

válasz erre

inkognito

1 hónapja, 1 hete és 4 napja

Jó van akkor, sok nem derült ki.

válasz erre

Kisfaludy82

1 hónapja, 1 hete és 4 napja

Kitartóak. mosolygó smiley

válasz erre

Porthos

1 hónapja, 1 hete és 4 napja

És akkor most előrébb jutottak valamivel a tudósok...? meglepett smiley

válasz erre

techiii

1 hónapja, 1 hete és 4 napja

Jó melyre mentek.

válasz erre