Korábban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy az ukrán védők az életüket adják azért, hogy az 1986-os tragédia ne ismétlődjön meg. Csernobil volt a történelem legsúlyosabb nukleáris katasztrófájának helyszíne, miután 1986 áprilisában felrobbant egy reaktor, és radioaktív hulladékot szórt szét Európa-szerte.
Az elmúlt években a helyszín népszerű turisztikai célponttá vált, valamint váratlan környezetvédelmi sikertörténet lett, mivel különböző fajok kezdtek el virágozni a régióban. Napjainkban a csernobili sugárzási értékek az átlagosnál magasabbak, ami világszerte aggodalmat kelt.
Ukrajna Állami Nukleáris Szabályozási Felügyelete szerint a gammasugárzás dózisteljesítményének ellenőrzési szintjét jelentős számú megfigyelési ponton túllépték. Hozzátették azonban, hogy jelenleg lehetetlen megállapítani a sugárzási háttér változásának okait a kizárási zónában, mivel ezen a területen megszállás és katonai harc folyik.
Más szakértők szerint a sugárzás kiugrása valószínűleg a talaj megbolygatása, nem pedig a reaktor meghibásodása miatt következett be.
But now it is currently impossible to establish the reasons for the change in the radiation background in the exclusion zone because of the occupation and military fight in this territory.
? Verkhovna Rada of Ukraine (@ua_parliament) February 25, 2022