A NASA tudósai rengeteg adatot gyűjtöttek már a különféle exobolygókról, melyek alapján különféle következtetéseket tudnak levonni. A tudósok úgy vélik, hogy egyes szub-Neptunuszok zsugorodnak, elveszítik légkörüket, és addig csökken a méretük, amíg olyan kicsik nem lesznek, mint egy szuperföld (amelyek 1,6-szor olyan szélesek, mint a mi bolygónk).
A The Astronomical Journalban megjelent tanulmány szerint a zsugorodó exobolygóknak nem lehet tömegük - és így a gravitációjuk sem - ahhoz, hogy közel tartsák légkörüket. A légkörveszteség pontos mechanizmusa azonban továbbra sem tisztázott, ám létezik egy hipotézis, miszerint amikor a bolygó magja olyan sugárzást bocsát ki, amely kinyomja alulról a légkörét, végül pedig idővel elválik a bolygótól. A hipotézis tesztelésére tudósok egy csoportja a NASA visszavonult Kepler űrteleszkópjának adatait vizsgálta.
Olyan csillaghalmazokat vizsgáltak, amelyek több mint 100 millió évesek voltak. A tudósok azt találták, hogy a legtöbb bolygó megtartotta légkörét, így a mag által hajtott tömegveszteség valószínűbb oka a légkör esetleges elvesztésének.