Bár az idei május hazánkban elég hűvösre sikeredett, ennek ellenére más területeken az átlagnál jóval melegebb volt, és mindez a klímaváltozás hatása. A NASA műholdjainak adatait felhasználva a sanghaji Tongji Egyetem kutatói több mint két évtizeden át követték nyomon az Antarktisz jégtakarójának változásait. Az évek során jelentősen veszített jégtakarójából a terület, ám 2021 és 2023 között valami megfordult.
Ezen időszak során az Antarktisz visszanyerte az elvesztett jég egy részét, átlagosan évi 119 milliárd tonnával gyarapodott. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a globális felmelegedés és a klímaváltozás csodával határos módon visszafordult volna. A tudósok a jégtakaró növekedést egy olyan anomáliának tulajdonították, amely megnövekedett csapadékmennyiséget (hót és némi esőt) okozott az Antarktiszon, ami több jég kialakulásához vezetett.
A kutatók szerint továbbra is az lenne a cél, hogy csökkentsük a globális átlaghőmérséklet folyamatos növekedését, hogy elkerüljük a természeti katasztrófákat és egyes fajok kihalását.