Egy új kutatás szerint a Föld Naphoz viszonyított dőlésszögének változása irányította a jégtakarók mozgását az elmúlt 800 000 évben, és ennek köszönhetően nyolc jégkorszak is váltotta egymást, a következő pedig 11 000 év múlva lenne, de a klímaváltozás miatt ez valószínűleg előbb fog bekövetkezni.
A nemrégiben megjelent tanulmány szerint körülbelül 100 ezer évente jelentkezik a Földön a glaciális időszak, más néven jégkorszak, amikor szélsőségesen hideg időjárás tapasztalható. Az utolsó jégkorszak nagyjából 115 ezer évvel ezelőtt kezdődött, és több ezer évig tartott. A számítások szerint a következőnek 11 000 év múlva kellene jelentkeznie, de az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedése felgyorsítja a folyamatot.
A Föld tengelye jelenleg 23,5 fokos szögben áll, de ez folyamatosan változik, ami befolyással van az éghajlatra. A kutatók összehasonlították a tengelyferdeség változásait a jégtakarók elterjedésének trendjeivel, melyek között összefüggést találtak. A tudósok szerint további kutatásokra van szükség a következő jégkorszak meghatározásához, de a jégtakarók valószínűleg körülbelül 10 000-11 000 év múlva kezdenek tágulni, és a következő 80 000-90 000 éven belül érik el maximális kiterjedésüket.