A kínai leszállóegység magmás szerkezetek jeleit találta a Hold túlsó oldalán

2024. október 24.
7.6061
csirkee profilja, adatai
csirkee
A kínai Csang'e-6 űrszonda idén június elején landolt a Hold Déli-sarki Aitken-medence területén, ahol fő küldetése mellett - kőzetmintát hozni a felszínről -, különféle mellékküldetéseket is végrehajtott, így sikerült magmás szerkezetekre bukkanniuk ezen a területen.

A Hold két oldala több dologban is különbözik egymástól, az egyiket mindig láthatjuk, a másikat azonban nem, ami sokkal jobban érdekli a kutatókat is. A kínai Csang'e-6 űrszonda adatai alapján a kutatók rájöttek arra, hogy a Déli-sarki Aitken-medence bővelkedik magmatizmusban, ahol a magma lehűl és megszilárdul, és magmás kőzetet képez.

A küldetés során begyűjtött minták segíthetnek jobban megérteni az egykori vulkáni aktivitást, és a kulcsfontosságú különbségeket a két félteke között, melyek valószínűleg a kéreg vastagságával kapcsolatosak. Azokon a területeken, ahol a kéreg vastag, az extruzív vulkanizmus (ahol a magma a felszínen folyik, majd lehűl) a domináns. Az viszont meglepte a tudósokat, hogy kevés bazalt kőzetet találtak a Hold ezen részén, de remélhetőleg a későbbi tanulmányok erre is választ adnak.
landolt a Hold Déli-sarki Aitken-medence területén, ahol fő küldetése mellett - kőzetmintát hozni a felszínről -, különféle mellékküldetéseket is végrehajtott, így sikerült magmás szerkezetekre bukkanniuk ezen a területen.'>
4 hozzászólás

Porthos

1 hónapja, 1 hete és 5 napja

Teli van rejtéllyel.

válasz erre

petrovicsz

1 hónapja, 1 hete és 5 napja

Be****ás hogy valaha élő bolygó volt. meglepett smiley

válasz erre

Fikarc

1 hónapja, 1 hete és 6 napja

De idegeneket találjom már, hé! röhögő smiley

válasz erre

Kisfaludy82

1 hónapja, 1 hete és 6 napja

Az kemény, hogy ilyenek zajlottak a Holdon. meglepett smiley Azért ez meglepő.

válasz erre