A Jupiter jellegzetes nagy Vörös Foltja fiatalabb lehet, mint az Egyesült Államok

2024. június 21.
12.2101
csirkee profilja, adatai
csirkee
A Jupiter nagy Vörös Foltja a gázóriás egyik legikonikusabb vonása, mely egy hatalmas, nagynyomású anticiklon a déli féltekén, amiről a tudósok most azt állítják, hogy sokkal fiatalabb lehet, mint maga a bolygó, sőt, még az Egyesült Államoknál is, valamikor az 1830-as években jelenhetett meg.

A Jupiter vörös viharának első ismert megfigyelését gyakran Giovanni Domenico Cassininek tulajdonítják 1665-ben, azonban az új kutatás azt állítja, hogy a Cassini által megfigyelt hatalmas vihar nem ugyanaz, mint amit ma láthatunk. A kutatók úgy vélik, hogy az a vihar valamikor eltűnhetett és a Nagy Vörös Folt csak az 1830-as években jelenhetett meg a Jupiteren.

A Geophysical Research Letters publikált tanulmány úgy véli, hogy a Cassini féle folt is ugyanazon a szélességi fokon volt, ahol a mostani, de aztán majdnem 120 évre eltűnt. Az új tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a legutóbbi vihar - amely olyan hatalmas, hogy szélesebb, mint a Föld - már körülbelül 190 éves. A Cassini által felfedezett vihar sokkal kisebb volt, de a mostani Nagy Vörös Folt is zsugorodott már az évtizedek során. Mindezek után nem lenne meglepő, ha egyszer eltűnne és egy újabb vihar fejlődne ki.
4 hozzászólás

Kisfaludy82

3 hónapja, 2 napja

Az komoly vihar! röhögő smiley

válasz erre

petrovicsz

3 hónapja, 2 napja

Tulajdonképpen jelentősége nincsen, de tény hogy érdekes információ!

válasz erre

Fikarc

3 hónapja, 2 napja

Durva hogy ez egy légköri jelenség, ami évszázadokig tart! meglepett smiley

válasz erre

Porthos

3 hónapja, 2 napja

De ezt hogy sikerült megállapítani? meglepett smiley

válasz erre