A Szaturnusz egyik holdjáról, az Enceladusról már régóta tudják a tudósok, hogy a felszín alatti óceánja gejzírként tör a felszínre, ám mindeddig nem sikerült megfigyelni a jelenséget, ám a James Webb űrteleszkópnak köszönhetően most végre hosszabban is láthatták a kutatók a párakilövellést.
A kutatók úgy vélik, hogy az Enceladus potenciális otthona lehet a földön kívüli életnek, ugyanis hidrogént találtak a holdon, ami a szerves élet egyik legfőbb feltétele. Ezt még a Cassini szonda műszerei rögzítették, amikor berepült a jégpáncél egyik résébe. A James Webb űrteleszkóppal most 4,5 percig tudták megfigyelni az Enceladust, ami egy sokkal nagyobb gejzír által létrehozott felhőt mért, mint korábban a Cassini.
A teleszkóp által rögzített adatokat még csak most fogják feldolgozni a kutatók, így valószínűleg arra is választ fogunk kapni, hogy milyen hőfoka lehet a gejzíreknek és arra is, hogy mekkora mennyiséget lövelt ki. De az adatok választ adhatnak arra is, hogy milyen az összetétele. A NASA egyik célja, hogy a közeljövőben missziót indítson az Enceladusra, ahol egy robotkígyó fedezné fel a zord vidéket.
Borító kép: NASA illusztrációja