A Hold legrégebbi krátere vulkanikusan aktív volt 2,8 milliárd évvel ezelőtt

2024. november 16.
7.5001
csirkee profilja, adatai
csirkee
A kínai Csang'e-6 szonda idén nyáron először hozott talajmintákat a Földre a Hold Déli-sarki Aitken-medence területéről, a küldetésből származó bazaltminták pedig először segítettek a kutatóknak abban, hogy pontosan megmérjék a vulkánkitörések korát az égitest ezen területén.

A Holdnak globális dichotómiája - kétarcúsága - van, közeli és távoli oldalának geomorfológiája, domborzata, kémiai összetétele, kéregvastagsága és a vulkanizmus bizonyítékai eltérőek. Ennek a kettősségnek a jobb megértése érdekében a Kínai Tudományos Akadémia Geológiai és Geofizikai Intézete megvizsgálta a Csang'e-6 küldetés által visszaküldött holdi talajmintákat.


A vulkánkitörések a felszín egyes részeit lávával öntötték el, így különféle bazalt kőzetek keletkeztek, melyek gyakoribbak a közeli oldalon, amit mindig látunk, ahol a felszín 30%-át borítják, szemben a túlsó oldal 2%-ával. Az űrszonda által hazahozott minták elemzését követően a kutatók megállapították, hogy a Hold legrégebbi és legmélyebb krátere az égitest túlsó oldalán körülbelül 2,8 milliárd évvel ezelőtt vulkanikusan aktív volt. Ezek a kutatások segítenek jobban megérteni a Hold dichotómiáját.
5 hozzászólás

CharlieFirpo

2 hónapja, 1 hete és 3 napja

De fura. meglepett smiley

válasz erre

Porthos

2 hónapja, 1 hete és 3 napja

Tök fura, hogy ez az égitest is "élt" valaha.

válasz erre

Ronalddo

2 hónapja, 1 hete és 4 napja

Kíváncsi leszek valami meglepőt találnak e majd.

válasz erre

Levi87

2 hónapja, 1 hete és 4 napja

Hát ez se ma volt. mosolygó smiley

válasz erre

Tommy

2 hónapja, 1 hete és 5 napja

Annyira bírom hogy ezeket meg tudják állapítani. röhögő smiley Úgysem derül ki sosem hogy valóban így volt-e. röhögő smiley

válasz erre