A kutatók korábban azt feltételezték, hogy a következő néhány milliárd évben az Androméda-galaxis össze fog ütközni a Tejútrendszerrel, ám a legfrissebb mérési adatok szerint van némi esély arra, hogy ez ne következzen be. Ahhoz, hogy meghatározzuk a galaxisok jövőjét számtalan mérési adatra van szükség, többek között befolyásolja a mozgásuk, a tömeg, valamint a galaxisok közötti teret kitöltő anyag sűrűsége is.
Egy közelmúltban megjelent tanulmány szerint a Tejútrendszer egyik kísérőgalaxisa, a Nagy Magellán-felhő, valamint a Triangulum-galaxis (Messier 33) jelentősen befolyásolják a Tejútrendszer és az Androméda-galaxis várható pályáját. Míg az M33 növeli az egyesülés valószínűségét, a Nagy Magellán-felhő pályája merőlegesen fut a Tejút-Androméda pályára, ezáltal csökkenti az egyesülésük valószínűségét.
Mindezek alapján a csillagászok úgy vélik, hogy a két galaxis várhatóan egyszer ütközni fog, ám a jelenlegi becslések szerint ez a folyamat csak 8 milliárd éven belül fog megtörténni, a korábbi 4-5 milliárd évhez képest.