Idén év elején Sárnecky Krisztián magyar csillagász fedezte fel a 2024 BX1-re keresztelt aszteroidát, ami elérte a Föld légkörét, majd Berlin felett darabokra esett, most pedig kiderült az égitestről, hogy gyorsabban forgott, mint bármely más földközeli objektum, amelyet valaha is láttak.
Egy friss kutatásban a csillagászok kiszámolták, hogy milyen gyorsan foroghatott az aszteroida, mielőtt darabjaira hullott volna. A kutatók úgy vélik, hogy az aszteroida, amely 50 000 km/h sebességgel száguldott, 2,6 másodpercenként fordult meg ? ez pedig a leggyorsabb forgás, amit valaha is láttak egy aszteroidánál.
Korábban a leggyorsabban forgó aszteroida rekordja a 2020 HS7 nevű űrszikláé volt, amely 2,99 másodperces forgási periódust mutatott. Ám a 2020 HS7 4-8 méter átmérőjű volt, a 2024 BX1 pedig egy kicsivel kisebb, ami megmagyarázza miért pörgött olyan gyorsan. A kutatók új technikát fejlesztettek ki az aszteroidák szédítő forgási sebességének kiszámolására. A tudósok hosszú expozíciós időt használtak fényképezéskor, ennek köszönhetően a kapott képeken a 2024 BX1 kisbolygó látható a csillagos égbolt mögött.
A fényerő változásai az ív mentén kiemelik az objektum forgási helyét, és azt sugallják, hogy megnyúlt alakja volt. A kutatók megmérték a fényes foltok közötti távolságot, és azt találták, hogy az 2,588 másodperces forgási időnek felel meg, ami körülbelül napi 33 000 forgást jelent.