Már régóta az asztali operációs rendszerek egyik legfontosabb része, hogy megfelelő, kézreálló billentyűkombinációkkal segítse a felhasználót mindennapi tevékenységének elvégzésében. Cikkünkben áttekintjük a legfontosabb billentyűkombinációkat, köztük olyanokat, amelyek már régóta a rendszer részei, de olyanokkal is foglalkozunk majd, amelyek átalakultak vagy éppen újként jelentek meg a Windows 10-ben. Vágjunk is bele!
I. Multitasking, több feladat végzése
1. Alt-Tab
Az univerzális ablakváltó parancs, amely ismerete nem csak a profi felhasználók számára (szinte) kötelező jellegű. Ez ugyan nem egy, csak a Windowsra jellemző kombináció, más operációs rendszereken is az ablakváltás parancsát jelképezi - még a Mac OS-en is. Hogy teljes legyen a dolog, ez Mac OS-en annyiban azért különbözik, hogy alkalmazások között vált (nem pedig ablakok között), és a Command-Tab kettősre hallgat.
2. Windows + Tab
A Windows-Tab a Microsoft "alternatívája" az Alt-Tabra. Első felbukkanása egészen a Windows Vistára vezethető vissza, ahol nem volt más szerepe, mint hogy modern módra egy perspektív nézetbe helyezze a megnyitott ablakokat és úgy váltogathassunk közöttük - funkcionálisan semmiben nem tért el az Alt-Tabtól.
Ez a működés a Windows 7-ben ugyan nem változott meg, a Windows 8 már arra használta, hogy a modern alkalmazások (amik teljes képernyősek), valamint az asztal között váltson. Ezt persze újra átvariálták a Windows 10-re, itt már egy fokkal több mindent nyújt és kicsit másképp is működik. A Windows 10-ben ez a kombináció egyszeri lenyomásra megnyitja a Windows 10 Feladatnézetét, ahonnan virtuális asztalainkat is kezelhetjük - sajátossága, hogy semmit sem kell nyomvatartani, így talán kicsit kényelmesebb kezelni.
3. Windows + (nyílbillentyű)
A már Windows 7-ben létező ablakok igazítása funkció egy kicsit továbbfejlődött (a dokkolt ablakokat átméretezhetjük), ehhez jött elő kiegészítésképp az következő négy billentyű. A Windows gomb lenyomása mellett a felfele nyíl teljes méretűre, a lefele nyíl a tálcára, a bal- és jobb nyílgombok pedig a képernyő bal-, illetve jobb felébe dokkolja az ablakokat.
4. Windows + Ctrl + (bal / jobb nyílbillentyű)
A Windows 10 egyik "új" funkciója a virtuális asztalok támogatása, amelyek kezeléséhez természetesen beiktatott a Microsoft néhány billentyűkombót. Ezek közül az itt említett kettő a virtuális asztalok közötti gyors váltásra szolgál. Ha valaki a virtuális asztalokat megnyitni és bezárni is az egér használata nélkül szeretné, a Windows + Ctrl + D hármassal azonnal újat nyithatunk, valamint a jelenlegi virtuális asztalt a Windows + Ctrl + F4 (könnyebb megjegyezni, ha egy kicsit az Alt-F4-hez hasonlítjuk) kombóval azon nyomban be is zárhatjuk (az ott megnyitott ablakokat áthozza a rendszer arra az asztalra, amelyikre ezek után visszavált). Ezek egy picit kevesebb funkcióval (nem átméretezhetők az ablakok - legalábbis együtt) Windows 7 és 8(.1) rendszereken is elérhetők.
II. Megnyitó-bezáró parancsok
1. Alt-F4
A klasszikus "hát ez lefagyott, valahogy be kellene zárni" és "nem találom a bezáró gombot" parancs. Funkcionalitásra rendkívül egyszerű, de annál hasznosabb: kiküld egy bezáróparancsot a jelenlegi ablaknak. Bónusz tipp: ha a Windows 10 asztalon használjuk, felhozza a lehetőségeket a kikapcsolásra/újraindításra/alvó módba lépésre/kijelentkezésre/felhasználóváltásra.
2. Windows + D
Egyszerre rengeteg ablak van nyitva, de valamit még meg kellene nyitni az asztali parancsikon használatával, és nincs kedved mindent egyesével a tálcára tenni? Ez a billentyűkombináció ugyanazt csinálja, mintha a képernyő jobb alsó sarkába (a kis téglalap a tálca jobb szélén) kattintanánk: előtérbe helyezi az asztalt (mintha mindent hirtelen a tálcára tennénk).
3. Windows + E
Ha gyors szükség van a fájlkezelőre, de nincs kitéve a gyorsindító listába a tálcán, érdemes megjegyezni ezt a kombinációt.
4. Alt + Space
A "túlélőkés" menücsoport ha átméretezés/tálcára tétel vagy bármi más ablakkezeléshez kapcsolódó dologra van szükség (az éppen kijelölt ablakra vonatkozik).
III. Haladóknak
1. Windows + X
Keresel valami fontos Windows-beállítást? Nem tudod, honnan lehet programokat eltávolítani, parancssort nyitni? Nyomd le ezt a két gombot és a bal alsó sarok tele lesz minden parancssal, ami egy igazi "power user"-nek kell. A gépet még innen is ki lehet kapcsolni. Ez a Windows 8.1 óta érhető el.
2. Windows + (1-9)
Ha épp a billentyűkön a kezed, de meg akarsz nyitni egy alkalmazást, ami ki van tűzve a tálcára, ennek a kombinációnak az ismeretével nem kell többet az egérhez nyúlni. Például a Windows + 1 megnyitja az első tálcára tűzött alkalmazást (Windows 10 alatt alapértelmezés szerint ez a Windows Intéző).
3. Windows + PrintScreen
Képernyőképet kellene küldeni valakinek, de rájöttél, hogy nem feltétlenül az a legjobb, ha külön programot töltesz le vagy a Paintben másolgatod? A Windows + PrintScreen rögtön lementi a képernyő tartalmát a Képek/Képernyőképek mappába.
4. Alt + PrintScreen
Csak jelenlegi ablakot szeretnéd lefotózni? Persze, meg lehet oldani a PrintScreen -> kép körbevágása a kedvenc szerkesztőprogramban procedúrával is, de minek, ha van ilyenünk? Ez is a sima PrintScreenhez hasonlóan a vágólapra helyezi a tartalmat, nem menti el (Paintben Ctrl+V -> Mentés, és le van tudva) és csak az épp kijelölt ablakról készít képet. Kár, hogy nincs Alt + Windows + PrintScreen
IV. Egyéb hasznos kombinációk
Windows + S: megnyitja a keresést, így azonnal rákereshetünk arra, amire épp szükségünk van. Ha Cortana elérhető, a Windows + C segítségével beszédfelismeréssel indul keresés (diktálhatjuk, hogy mit szeretnénk tudni).
Windows + A: megnyitja a Műveletközpontot.
Windows + I: megnyitja a Windows 10 Beállításokat.
Reméljük, mindenki talált magának valami újat és érdekeset, amivel könnyebbé teheti a mindennapi munkavégzést, esetleg egy-egy speciális feladat elvégzését (pl. kérpernyőkép küldése egy ablakról). Néhány billentyűkombó ismerete remek kiindulási pont lehet a Power Userré váláshoz és mindemellett rengeteg időt spórolhat meg nekünk.
A Windows 10 Tippek és Trükkök sorozatunk következő részében a talán kicsit még mindig idegennek tűnő modern (univerzális) alkalmazásokhoz kapcsolódó alapvető ismeretekről fogunk tárgyalni. Tartsatok velünk!