Philips 27E1N1600AE monitor teszt - megfizethető és átlagon felüli, nem csak irodába

2024. december 07.
67.4242
marco profilja, adatai
marco
Hagyományos irodai monitoroknál általában nincsenek nagy elvárásai az embernek: legyen benne szemkímélés, hozza a minimális kötelező felbontást és legyen olcsó. Nos, a Philips némileg túlgondolta ezt a kérdéskört, és az alapszabályokat megspékelte egy adag extrával, ami jóval túlmutat ezeken. A nem túl egyszerű Philips 27E1N1600AE típusjelöléssel ellátott kijelző ugyanis már az a kategória, ami bár irodai környezetbe keszült alapvetően, másra is jó szívvel ajánlható. Lássuk is!


A típus nevéből már leszűrhető, hogy egy 27 colos (68,6 cm) átmérőjű monitorhoz van szerencsénk, amire azonban első látásra nem jövünk rá, azok a részletek. Esetünkben egy IPS technológiás, W-LED rendszerű 16:9-es panellel van dolgunk, amely 1500:1 kontrasztaránnyal és 350 cd/m2 fényerővel rendelkezik. Bár ez utóbbi nem egy kiemelkedő adat, bőven a használható tartományban van. Erős direkt napsütésben nem tudtuk így kora télen tesztelni, de adtunk neki rendesen reflektorokkal és tökéletesen állta a sarat.

A többi adat pedig még magasabbra emeli a lécet, hiszen a 2560 x 1440 pixeles (123,41 PPI) Quad HD panel akár 100 Hz-es képernyőfrissítésre is képes, ami mellett 4ms-os GtG (1ms MPRT) válaszidővel kell számolnunk. Nos, ez jelentősen erősebb annál, amit egy excel tábla kezelése szükségessé tesz. Az előd FullHD felbontása ekkora méretben már nem volt kielégítő, így ezt a felbontás módosítást "kötelező" volt meglépnie a gyártónak.

Multitaskingra is tökéletes és a betekintési szög is kiváló

Multitaskingra is tökéletes és a betekintési szög is kiváló


A nem túl acélos HDR10 támogatás minőségét emeli a csillogásmentes képernyő bevonat, amellyel a tükröződést hivatott csökkenteni a monitor, ráadásul meglehetősen hatékonyan teszi ezt. Az - szubjektív véleményem szerint - igencsak kellemes dizájnt kapott monitor setup a minimalista vonalat követi, ennek megfelelően a relatíve vékony kávák mellé egy "nyitott" talpat társítottak a mérnökök. Az állvány szintén egy karcsú nyakként emeli magasba a panelt, a szín pedig minden elemében a matt, helyenként texturált fekete.

Az állvány ráadásul többféleképpen állítható: a 10 centi magasságban, 5 - 20 fokban dönthető kijelző betekintési szöge 178 fokos horizontálisan és vertikálisan is, ami kiváló munkatárssá teszi akár több monitoros setupok esetében is. Az 597 x 336 méretű panel minden asztalon jól mutat, és semmilyen cicoma nem borítja meg az egyensúlyt. Természetesen nincsenek RGB ledek, az üzemet jelző led is csak egy színben képes működni: fehéren világít bekapcsolt, míg fehéren villog standby üzemmódban.

A talp egyébként igyencsak stabilan tartja az eszközt: döntögetés közben nem mozdul az asztalon, egy kézzel is gond nélkül lehet döntögetni vagy fel-le állítgatni. A Type C csatlakozónak köszönhetően nincs szüksége a rákötött laptopnak külön áramforrásra - legalábbis 65W energiafelvételig - , ezáltal a kábelezés sokkal rendezettebb lehet az asztalon. A hátlapon rendelkezésre áll egy 100 x 100 mm-es VESA csatlakozás, így falra is könnyen szerelhető, ha valakinek erre van igénye.

Minimalista és stílusos a Philips 27E1N1600AE monitor

Minimalista és stílusos a Philips 27E1N1600AE monitor


Ahogy azt a Philips monitoroknál (is) megszokhattuk, egy - a gyártó által EasySelect-nek nevezett - négy irányban kattanó menü joystick (jog) segítségével tudunk lépkedni a menüben, ami egyébként magyarul is tud. A beállítási lehetőségek között megbújik a SmartImage játék lehetőség is, amely a bevezetőben már említett "nem csak irodai környezet" használhatóságát is jelzi, mert bár nem egy gaming monitorról beszélünk, a 100Hz és az 1 ms MPRT miatt használható akár játékra is a kijelző.

Természetesen nem kell célkereszt beállítást keresnünk, ahogy FPS mód sincsen, de alapvető, casual játékra teljesen alkalmas, sőt COD-oztam is vele, és abszolút nem éreztem hátrányokat. Ehhez hozzátesz a kiváló, átlagból bőven kiemelkedő kontraszttal rendelkező IPS led is, ami az átlagosnál sokkal jobb feketét biztosít egyébként. Kapunk egy másik érdekességet is, az EasyRead-nek nevezett funkció leginkább az ebookok e-inkjéhez hasonlatos látványt kínál a dokumentumok olvasgatásához.

Az Economy mód 136 cd/m2-re csökkenti a fényerőt anélkül, hogy befolyásolná a színpontosságot vagy a kontrasztszintet, de természetesen ezt manuálisan is beállíthatjuk saját szájízünkre bármikor. A Movie és Games módok rendkívül dinamikus kontrasztot hosznak a megjelenítésbe, ami viszont némileg torzítja a kép pontosságát, így tényleg csak játékhoz, vagy filmhez ajánlatos használni ezeket.

Csatlakozókkal nem vagyunk elhalmozva

Csatlakozókkal nem vagyunk elhalmozva


Természetesen nem maradhat ki az Adaptive Sync (bekapcsolt MRPT esetén nem működik), a káros fényt kiszűrő LowBlue Mode sem, ahogy a villódzásmentes Flicker-free üzemmód is megtalálható a funkciókínálatban. Sokat segít mindkettő a hosszú munkaórák könnyebbé tételében. És bár a Display P3 (82,2%) vagy az Adobe RGB színskála gyenge teljesítménye miatt nem ez lesz az elsőszámú választás a grafikai stúdiók számára, tény, hogy a színek szépek, nincsenek színeltolódások, a fehér valóban fehér. A 16,7 millió színárnyalatot kezelő panel 99%-os sRGB legedettséget biztosít, amivel nagyon nem lehet mellélőni.

Bár csatlakozókkal nem vagyunk túlterhelve, az mindenképp pozitívum, hogy USB hubot is kapunk, amely első generációs USB 3.2-t jelent esetünkben, ráadásul a két csatlakozó egyike gyorstöltős. Emellett egy maximum 65 Watt teljesítményleadásra képes Type-C csatlakozó (amely DisplayPort-ként is működhet), egy HDMI 1.4 és egy 3.5-ös jack csati van a hátlapon. Kötelező elemként található a kijelzőben 2 X 2 Wattnyi hangszóró is, amely a kötelezőt hozza, se többet, se kevesebbet.

A mindennapi munkában egy igazán könnyen kezelhető, az átlagos igényeken túl is funkciókat kínáló monitorként tudnánk aposztrofálni a Philips eszközét. Ha nem rángatjuk őrült módjára az egeret (ez nem egy bevett szokás az irodák nagy részében), akkor abszolút fluid élményben lesz részünk. Bőven használható fejlesztésre, táblázatkezelésre, dokumnetumkezelésre és bármilyen multitasking munkára, miözben halkan szólhat a zene is, vagy mehet a sarokban valamilyen sorozat.

Akár játékra is használható, de alapvetően ez egy irodai eszköz

Akár játékra is használható, de alapvetően ez egy irodai eszköz


De megállja a helyét multimédiás eszközként is a nem profi ligában, ahogy játékra is használhatjuk alkalomszerűen. A visszafogott, minimalista dizájn miatt minden asztalon jól mutat, nagy helyet nem foglal, mégis jó képet ad. Itt-ott beleköthetnék kisebb-nagyobb részletekbe - ilyen például az állvány oldalra forgásának hiánya, vagy épp a mindössze két portos USB-csati - , de az a helyzet, hogy összességében azt gondolom, hogy a Philips ismét nagyszerű munkát végzett az ár-teljesítmény arány kiegyensúlyozásában a 27E1N1600AE esetében is.

Ha egy jó minőségű, megfizethető mindenesre van szükség a mindennapi munkára, amin esetleg időnként néhány játék is pörög több-kevesebb ideig, a Philips 27E1N1600AE jól balanszírozott teljesítményének, funkcióinak és egészen baráti árcédulájának kombinációja megfelelő választás lesz. A készülék jelenleg 80 ezer forint alatt elérhető.

Aki bővebben érdeklődik a monitor iránt a termék gyártói oldalán talál bővebb specifikációkat.
 
  • Funkciók
    8
  • Ár/érték
    9
  • Hardver
    8
  • Használhatóság
    8

Megvételre ajánlott

83%
6 hozzászólás

bekecs

3 hónapja, 2 hete és 2 napja

Ár értékben tényleg nagyon ütős kombóbak tűnik.

válasz erre

zender

3 hónapja, 3 hete és 1 napja

Ez a csatlakozó mennyiség 2025 elején kissé arcátlan szerintem. mosolygó smiley

válasz erre

Kisfaludy82

3 hónapja, 3 hete és 1 napja

Korrekt monitor ez is. Philips igencsak jó mostanában!

válasz erre

Porthos

3 hónapja, 3 hete és 1 napja

Szerintem ennyiért ez drága. Nem mondom, hogy nincsenek benne olyan pluszok, amiért lehet pluszt kérni, de tulajdonképpen semmi extrát nem tud, és közben 20-30 ezerrel drágább mint a konkurencia.

válasz erre

CharlieFirpo

3 hónapja, 3 hete és 2 napja

100Hz kuriózum ebben a szegmensben. Jó cucc.

válasz erre

TEchie

3 hónapja, 3 hete és 2 napja

Hát nincs túl bonyolítva a dizájn. röhögő smiley Nagyon dög!

válasz erre