Ezúttal sincs másképp a dolog, így ha minden jól megy, hardveres fronton bemutatkozik az iPhone 7 család, míg szoftverek tekintetében elrajtol az iOS 10, a watchOS 3, a tvOS 10 és a macOS Sierra. Ebben a beharangozó jellegű cikkben ez utóbbival fogunk egy kicsit behatóbban foglalkozni, megnézzük, hogy milyen változásokra számíthatunk az asztali gépek esetében. Rögtön az első érdekesség (ami egyben logikus is) a rendszer nevében keresendő: eddig ugye OSX volt a számítógépekre telepített rendszer, de ahogy látjátok, elkezdte követni a sormintát.
Ebben az évben olyan eget rengető újdonságra ne számítsunk, sokkal inkább a kényelmi funkciók uralják a listát, nem kevés friss ötlettel megtámogatván azt. Mint ahogy az eddigi összes macOS/OSX esetében volt, úgy természetesen a Sierra is ingyenesen lesz elérhető az anyacég saját áruházában, az alábbi rendszerekre: Macbook - late 2009 vagy újabb, iMac - late 2009 vagy újabb, MacBook Air - 2010 vagy újabb, MacBook Pro - 2010 vagy újabb, Mac Mini - 2010 vagy újabb, Mac Pro - 2010 vagy újabb. Ha a felsoroltaknál régebbi Apple géppel rendelkezel, úgy sajnos a te gépedre nem lesz telepíthető a frissítés.
A legnagyobb újdonság kétségen kívül a Siri integrációja. Alapjában véve a funkciói megegyeznek a telefonokból ismertekkel, azaz tudunk üzenetet gépeltetni vele, statisztikákat kerestetni, zenék között válogatni, különféle elemeket rögzíthetünk a naptárunkban, tehát a jól megszokott dolgokra használni. Amiben mégis többet tud, az a keresés kibővítése. Ezt úgy képzeljük el, hogy amíg mi, teszem azt, szerkesztünk egy pdf-et, de mondjuk szükségünk lenne hozzá pár adatra, amit egy másik file-ban tárolunk, akkor csak fennhangon meg kell kérnünk asszisztensünket, hogy legyen már olyan jó és keresse meg nekünk.
Ezeket a találatokat természetesen az értesítési központban el is menti. Ez persze csak egy kiragadott példa volt, de ha jól integrálják, akkor rettenetesen nagy segítséget jelenthet mind munkánk, mind pedig a hétköznapjaink során. Van azonban egy nagy hátránya is a dolognak, ami minket, magyar Apple felhasználókat érint: a Siri továbbra sem érti szép anyanyelvünket, így ez a funkció nekünk necces lesz.
Apróbb ráncfelvarrást kapott az iMessage: sokkal nagyobb emojikat tehetünk majd az üzeneteinkbe, illetőleg az itt kapott linkeket és videókat azonnal le tudjuk majd játszani, nem kell a natív felületükre ugrani. Szintén kisebb feature a Safariba integrált Apple Pay rendszer.
Ennek segítségével már az interneten is használhatjuk telefonunkhoz rendelt bankkártyánkat mindaddig, amíg az iPhone a laptop közelében tartózkodik. Sajnos ez sem túl releváns számunkra, hiszen hazánkban nem működik hivatalosan ez a pénzköltési mód. Persze alternatívák vannak, de nagyon macerás megoldások és workaroundok. A mérnökök hozzányúltak a Photos-hoz is. Egy új algoritmusnak köszönhetően sokkal egyszerűbb lesz a fotókon lévő személyek és helyek keresése, valamint kibővítik még egy kép-a-képben móddal is, amiről sokat nem lehet tudni egyelőre.
A cikk végére két érdekességet hagytam, amik közül az egyik az iCloud szolgáltatáshoz kapcsolódik. Mivel elég macerás tud lenni a fájlok menedzselése, így egy új frissítésnek köszönhetően lehetővé teszi a dokumentumok szinkronizálását és megtekinthetését több eszközön, ami működik akár egy iPhone és egy PC között is. Ide kapcsolódik még, hogy az iCloud kap egy automatikus helyfelszabadítási funkciót, ami azt eredményezi, hogy a Sierrával együttműködve a régi, nem használt dolgainkat automatikusan törölheti, ugyanakkor a felhőbe el is menti, így bármikor el tudjuk érni őket, ha mégis szükségünk lesz rájuk. Nyilván akkor, ha ezt beállítjuk, paraméterezzük és engedélyezzük.
A második nagyobb érdekesség-csomag a folytonossághoz, azaz Continuity-hez kapcsolódik. Ennek nagyjából az a lényege, hogy a munkamenet, azaz a workflow egy pillanatra se álljon meg. Pont ezért, ha rendelkezünk Appla Watch-csal, akkor a gépünkhöz közeledvén automatikusan fel tudja oldani azt. Ezen nyilván még dolgozni kell, mert cinkes lenne, ha 50 méterről már érzékelné, de azért erről szó sincs. Univerzális lesz a vágólap is, így gond nélkül tudunk majd tartalmat másolni és beilleszteni a telefonunk és a Mac gépünk között.
Ahogy látjátok, a Siri integráción kívül olyan igazán nagy frissítések nem várhatóak, inkább a rendszert próbálják meg finomhangolni, még hatékonyabbá tenni. Persze még messze van a bemutató ideje, addig még kitalálhatnak sokkal több egyedi dolgot is.
Ahogy a bevezetőben is írtam, a frissítés természetesen ingyenes lesz, így érdemes lesz majd telepíteni, ha rendelkezünk megfelelő Macbook-al vagy iMac-kel. Amint megérkezik a végleges változat, jó alapos tesztnek vetjük alá, ízekre szedjük, majd bemutatjuk Nektek.