Először is érdekes, hogy a szériából nagy valószínűséggel csak a P50 Pro lesz jelen a magyar piacon. Sőt, en bloc mindenhol - merthogy a P50 még mindig csak Kínában kapható, míg a P50 Pro megkapta a maga globális premierjét. Van egyébként egy hajtogatható variáns is, a P50 Pocket, azonban az egy egészen más kávéház, ergo tesztünk azon mobiltelefonra nem vonatkozik.
Első ízben lássuk is, hogy az általunk tesztelt variáns milyen specifikációkkal rendelkezik. Élből van 256 GB-nyi tárhelyünk, 8 GB-nyi RAM, egy Snapdragon 888 4G-s chip. Ezenfelül 6,6 colos OLED panel is akad, amely 120 Hz-nyi képfrissítéssel operál, és nem elhanyagolható információ az sem, hogy a komplett mobiltelefon 195 grammot nyom.
Egyébként memória és háttértár tekintetében vannak alternatíváink, hiszen a 8 GB-nyi RAM mellé kérhetünk 128 GB, 256 GB és 512 GB tárhelyet is, ugyanakkor a 12 GB RAM-os variáns akár 512 GB-nyi háttértárral is kapható. Ezen kiszerelések esetében értelemszerűen eltérőek az árszabások, de erről szokásunkhoz híven majd a cikk végén fogunk értekezni.
A kamerarendszer a következő, melynek a részleteit feltárjuk. Van egy fő, széleslátószögű modul, mely 50 MP-es megoldással funkcionál, valamint akad egy ultraszéles látószögű kamera is a maga 13 MP-es kiszerelésével. 64 megapixeles telefotó kamera is van, mely 3,5-szoros optikai zoomot tud. A Monochrome mód egyébiránt 40 Megapixelre is képes.
Az előlapi kamera 13 Megapixelnyi képponttal dolgozik - természetesen mindezek teljesítményéről a cikk egy későbbi pontján írunk bővebben. Emellett szoftveres oldalon az EMUI 12-re kell számítanunk, és mint azt említettük - Google Play szolgáltatások nélkül. Van egy 4360 mAh-s aksi, amelyet 66W-on gyorstölthetünk is - vezeték nélkül ezt 50W-tal tehetjük meg.
No de akkor térjünk is rá az effektíve véleményezésre. Maga a dizájn nem hordoz magában túl sok extrát és újdonságot sem. Nem fogunk vele kilógni a sorból, hiszen egy eléggé letisztult, átlagos küllemet kapott a P50 Pro, viszont az kétségtelen, hogy egy jottányit sincs elolcsóskodva a mutatvány. Nagyon stramm, masszív bestiáról van szó, amit fogva részben érthetjük, hogy miért kérnek el érte annyit amennyit.
Amikor fentebb a specifikációkról írtunk, feltűnhetett egy igencsak érdekes aspektus, miszerint a processzor nem 5G modemmel megy. Így van, a Huawei meghozta azt az elkerülhetetlen döntést, hogy kidobta az 5G-s megoldást ablakon, mivel a tiltás miatt semmiféle 5G technológiára nem tehetik rá a mancsukat.
Fent és lent találjuk a hangszórokat, az ujjlenyomatolvasó a képernyőbe lett integrálva, valamint van SIM-kártyafoglalat és USB-C port is. Előlről nézve a bekapcsoló gomb és a hangerőszabályzók a jobb oldalon, az USB-C és a SIM tálca alul helyezkedik el, úgyhogy ezen a területen vitathatatlan, hogy semmi extrát nem fogunk felfedezni. Az IP68 por- és vízállóság szavatolja hogy ne legyen gondunk semmilyen környezetben sem.
Manapság a legnagyobb fejlődések kamera tekintetében érhetőek tetten, ha mobiltelefonokról van szó, úgyhogy lényegében az egyik legfontosabb területről beszélünk. A P50 Pro négy modulos kialakítása szuperül hozza a kötelezőt (és annál többet is), arról meg már nem is beszélve, hogy akár 10-szeres veszteségmentes zoomot is kifacsarhatunk a készülékből.
Nyilván van egy kazal effekt is, amelyekkel feldobhatjuk az összképet, de tulajdonképpen kijelenthetjük, hogy egy igazi kameracsoda a Huawei P50 Pro. Nappali fény mellett gyakorlatilag tökéletesen muzsikál, hiszen borzasztóan éles alkotásokat tudtunk lőni vele, arról meg már nem is beszélve, hogy a színeket fantasztikusan kezeli. Egy rossz szavunk nem lehet rá!
A beépített mesterséges intelligencia pedig gondoskodik róla, hogy még élesebb, még jobb képeket kapjunk végeredményként. A szelfi kameránál nagy csodákat senki ne várjon, abszolút korrekt minőség, de semmiképp sem mondanánk rá, hogy kiemelkedő - ellentétben az imént részletezett hátsó kamerarészleggel.
Mi a helyzet a videófelvétellel? 4K 60 FPS-ben tudunk rögzíteni, van digitális képstabilizáció, habár az ultraszéles modulnál ez nincs jelen. Sőt, utóbbi egyébként 4K felbontás mellett csak 30 FPS-t tud. Egyébiránt a főkamerával 1080p felbontás mellett akár 960 FPS-t (!) is előhozhatunk, amit utána be tudunk lassítani... nos, maradjunk annyiban, hogy igazi kánaán!
Viszont ha valamit meg kell kritizálnunk, akkor az mindenképp a színhűség az ultraszéles és a telefotó kamerák esetében. Sajnos jókora csalódásként éltük meg ezt, hiszen a Huawei-re jellemző, hogy erős a kamerarendszerük minden szempontból, de most itt valami nagyon félrement sajnálatos módon. Nyilván ezt később szoftveresen javíthatják.
De hogy egyensúly legyen az erőben, beszéljünk egy kicsit a gyorstöltésről, ami meg abszolút pozitívum. Alapvetően a 4360 mAh-s akkumulátor akár egy egész napnyi átlagos használatot is lehetővé tesz, ami nagyjából a mi esetünkben 6 órás aktív kijelzőt jelentett. Ez persze lerövidíthető, ha túlzottan energiaigényes tevékenységeket végzünk, de meg is hosszabbítható, ha spórolósra vesszük a figurát.
A gyorstöltés viszont minden ilyen gondunkat megoldja, lévén mindössze fél óra alatt képes 0%-ról 70%-ra menni az aksi, és egy teljes óra leforgása alatt a komplett töltöttség is kicsikarható. A mai rohanó világban nem tudjuk hangsúlyozni, hogy mennyire hasznos ez, és egyértelműen egy brutál erős fegyverténye a Huawei P50 Prónak.
Azonban sajnos megint itt a legnagyobb fekete pont, és lassan már tényleg mi érezzük kellemetlennek, hogy ez minden Huawei-mobil tesztünknél sarkalatos pont: a Google szolgáltatások. Sokszor rápróbált most már arra a kínai társaság, hogy kiadnak egy alapvetően prémium minőségű kütyüt, ami majdnem minden szempontból kiváló, aztán jön a fekete leves.
A Google szolgáltatások annyira meghatározóak lettek az Androidos készülékek esetében, hogy gyakorlatilag pótolhatatlannak bizonyul megfelelő alternatíva nélkül. Hiába próbálkozik a Huawei, szoftveres oldalon nagyon nagy a blamázs megint. Egyedüli kiútként azt látjuk, hogy esetleg előbb-utóbb végre tud olyan alternatívát prezentálni a Huawei, ami ütőképes, de jelen állás szerint ez nincs a horizonton.
Összességében tehát van egy prémium masinériánk, egy szinte kifogástalan kameraszisztémával (azt az egy-két difit leszámítva), aminek akkora gyomrost ad az imént említett szoftveres oldal, mint a huzat. Emellett az, hogy nincs 5G, az 2022-ben már inkább negatívum, mint ignorálható tény.
Ellenben mindezt egy dolog fogja keretbe foglalni: az árcédula. Nálunk Magyarországon a hír írásának pillanatában cask a 256 GB / 8 GB RAM kiszerelés kapható, amelynek a hazai ára 449,990 forint. Mindenki döntse el magában, hogy megér-e neki ennyit egy Huawei P50 Pro telefon, főleg a pozitívumok és a negatívumok tükrében.