Az egyik legnagyobb változás a motorháztető alatt: az Apple fájlrendszer (APFS)
A csak SSD flash tárolós Mac-eken elérhető Apple-fájlrendszer fokozza a biztonságot, és még dinamikusabbá teszi a rendszert. Nagyon gyors és biztonságos. Egyes területeken sokkal kevesebb helyet foglalnak a dolgaink.
Az Apple által kiadott dokumentum szerint:
Minden tekintetben biztonságos. A beépített titkosítás, a lefagyás védelem és az egyszerűbb menet közbeni biztonsági mentés révén még nagyobb biztonságban tudhatod az adataidat.
Eddig az Apple az alapértelmezett macOS meghajtók formátumára támaszkodott ami a HFS+ volt. Az APFS egy teljesen új architektúrára épül, amely a fájlok gyorsabb elérését teszi lehetővé. A gyorsaság valóban szembetűnő a mindennapi használatkor, akár a boot időben, akár fájlok mozgatásakor. Már csak emiatt is érdemes frissíteni.
Helytakarékos HEVC és HEIF médiafájlformátumok támogatása
A 4K-s videók növekvő népszerűségével párhuzamosan egy új iparági szabvány is megérkezik a Macre - a H.265 néven is ismert HEVC (High Efficiency Video Coding). A jelenleg népszerú H.264-hez képest azonos képminőség mellett akár 40%-kal nagyobb tömörítést érhetünk el.
Az iPhone 8, az iPhone X, az iPhone 7, az iPhone 7 Plus és az iPad Pro 2017 a fotókat és videókat HEIF-ben és a HEVC-ben rögzíti (ha ezt a funkciót használjuk), így a Macintosh-okat a High Sierra-ra kell frissíteni ha a legjobb keresztplatform élményt szeretnénk elérni.
Metal 2: Új grafikus technológia
A Metal 2 a macOS beépített technológiája, amellyel az alkalmazások a legtöbbet tudják kihozni a grafikus processzorból. Támogat külső videókártyákat, gépi tanulást és VR lehetőségeket biztosít.
VR a Macen
A 2017 végéig forgalomba kerülő iMac Prokon, az új 5K-s Retina kijelzős iMacen, vagy egyéb külső GPU-val párosítható Macen létrejött a Valve SteamVR és a HTC Vive VR szemüvegek optimalizált támogatása.
A fontosabb változások az alkalmazásokban
Safari
AutoPlay blokkolás (blokkolja a váratlan és kéretlen hangos videók automatikus lejátszását)
Webhelyszintű beállítás, azaz minden webhelyre ki és bekapcsolható funkciók (pl. az automatikus lejátszás, szövegméret, helymeghatározás, stb.) Automatikus olvasónézet az azt engedélyező weboldalaknál.
Az Intelligent Tracking Prevention (Intelligens követésmegelőzés) segítségével biztonságosabb böngészést biztosít. A gépi tanulás segítségével azonosítja azokat a hirdetőket és webhelyeket, amelyek követik az online tevékenységedet, és eltávolítja az általuk elhelyezett követési adatokat. Emellett sokkal kisebb energiafogyasztás mellett, gyorsabb használatot biztosít.
Gyorsabb keresési lehetőség a 'Legpontosabb találatok'-kal. A leginkább releváns találatoknál tekintetbe veszi, hogy mely üzeneteket olvastuk el, melyekre válaszoltunk és mit jelöltünk fontosnak. Itt is előkerül a gépi tanulás, minél többet keresünk, annál pontosabb találatokat kapunk.
Jegyzetek
Előre tűzhetjük a legfontosabb jegyzeteinket. Táblázatokat is létrehozhatunk, nem kell másik applikáció hozzá. Közvetlen megosztás az iCloud Drive-ról egy rámutató linkkel. Nem kell másolatokat készítenünk, csatolmányokat rendszereznünk.
Továbbfejlesztett szerkesztőeszközök és felhasználói felületek javítása a Fotókban
Nekem a Fotók app évek óta egy káosz volt, most úgy tűnik rendbe rakta ezt az Apple. Egy nagy csomó rendezési elv került bele, így hatékonyabbá vált az egész. Példának okáért kibővült egy mindig látható oldalsávval. Ez teljes mértékben megkönnyíti a régebben nehézkesnek tűnő keresést.
Az importált elemeknél időrendi sorrend is van ez is felhasználóbarátabb kezelést tesz lehetővé. A profi fotósok számára van egy új szerkesztési mód. A beállítások közvetlenül ki vannak téve az oldalsávon, és vannak olyan új kezelőszervek, mint például a görbék és a szelektív szín. Ezek korábban nem voltak elérhetők a Fotókban. A macOS High Sierra egyik legmodernebb funkciója ugyancsak a Fotók alkalmazásban van elrejtve.
Ezentúl sokkal jobb integrációt kínálnak a harmadik féltől származó fotó szerkesztési alkalmazásokhoz, csak egy kattintás a jobb egérgombbal a képre a "Szerkesztés alkalmazással" (ilyen lehet például az Adobe Photoshop), és a módosítások automatikusan vissza lesznek mentve a Fotók könyvtárába. Régen vártunk már hasonlóra.
Siri és Spotlight fejlesztések
Siri sajnos még most sem fog tudni magyarul, ennek ellenére sok mindenben fejlődött. Tisztábban, sokkal emberibb hangon beszél. Integrálták a decemberben érkező HomePod vezérlő funkcióit is. Siri képes megtanulni zenei szokásainkat, és ajánlatokat tud majd tenni ezek tükrében. A Spotlightban beépíti az online repülési adatokat, így elég lesz beírnunk egy járatszámot, minden információ a rendelkezésünkre áll majd.
Fájlok megosztása ismerőseinkkel az iCloud segítségével
Ezt a funkciót is régen vártuk, a Dropbox vagy Google Drive-hoz hasonlóan, link alapú megosztást hozhatunk létra az iCloud Drive-on. Engedélyezhetjük, hogy szerkeszthető legyen-e a megosztott anyag. Az iCloud Drive-unkat ezentúl megoszthatjuk a Családi megosztás keretein belül maximum 6 emberrel.
Természetesen ez is ingyenes frissítésként érkezik a Mac tulajdonosoknak, és kompatibilis minden eszközzel, amely képes futtatni a macOS Sierra 10.12-t:
MacBook: 2009 év végi vagy újabb
MacBook Pro: 2010 vagy újabb
MacBook Air: 2010 vagy újabb
iMac: 2009 év végi vagy újabb
Mac Mini: 2010 vagy újabb
Mac Pro: 2010 vagy újabb
Bár nincsenek forradalmi változások, mégis mindenkit arra buzdítok frissítsen, hiszen ez eddig a legkiforrottabb és leggyorsabb macOS. A frissítéshez lépj be az AppStore-ba, és keresd meg a High Sierra alkalmazást az Appok között. Töltsd le a telepítőt, majd mehet is a móka.
Mint minden frissítéskor itt is erősen ajánlott a biztonsági mentés, mielőtt nekilátunk a folyamatnak. Egyes alkalmazások inkompatibilisek lehetnek a High Sierra-val az APFS migráció miatt, ilyenek egyes lemezklónozó programok például.